Wydłużenie terminu wymiany o więcej niż rok, możliwość spalania drewna, także zrębków dobrej jakości – to tylko niektóre z postulatów, jakie padły podczas spotkania wójtów i burmistrzów powiatu tarnowskiego z wicemarszałkiem województwa małopolskiego Józefem Gawronem.
Samorządowcy apelowali, żeby podczas prac nad zmianami w małopolskiej ustawie antysmogowej wzięte zostały pod uwagę nie tylko wydłużenie terminu wymiany pieców o więcej niż rok, ale także inne potrzeby i problemy zgłaszane przez mieszkańców ich gmin.
Wójt gminy Gromnik Bogdan Stasz, podkreśla, że powinno być oficjalnie dozwolone spalanie drewna, ponieważ są tereny, których mieszkańcy posiadają własne lasy, z których mogą je pozyskiwać.
– Prosimy bardzo, żeby jednak dopuścić spalanie drewna oficjalnie, ponieważ nasi mieszkańcy posiadają bardzo dużo prywatnych lasów i to umożliwia im normalne życie. Mniej wydają na energię, a gdyby musieli kupować węgiel, to znacznie więcej by to kosztowało.
Wójt gminy Rzepiennik Strzyżewski Marcin Karaś, dodaje, że problemem jest także dla wielu mieszkańców instalacja nowoczesnych pieców na drewno, tzw. zgazowujących.
– Tutaj też pozostaje kwestia palenia węglem i wymiany na nowe źródła ciepła, opalane drewnem. w obecnej uchwale można stare piece wymieniać tylko na piece zgazowujące drewno. Niestety, nie w każdym domu taki piec można zainstalować, więc tutaj oczekuję pilnych zmian.
Z kolei wójt gminy Skrzyszów Marcin Kiwior, przekonuje, że dostosowanie pieców kaflowych do wymogów ustawy jest niemożliwe z powodów rynkowych.
– Mieszkańcy, którzy mają trzony kuchenne i piece kaflowe, zwrócili się z prośbą, by uwzględnić ich w zmianie uchwały, ponieważ na ten moment one mogą funkcjonować, ale przy użyciu odpowiednich zabezpieczeń, odpowiednich filtrów. Te filtry są teraz niedostępne, nie ma ich! Stąd była taka prośba naszych mieszkańców do samorządu województwa małopolskiego. po prostu na ten moment nie ma możliwości dostosowania ich systemu grzewczego do warunków, które były w tej uchwale i miały być realizowane.
Burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak zwracał uwagę, że w gorę szybują nie tylko ceny energii, ale także nowoczesnych pieców.
– Sytuacja związana z wojną na Ukrainie, jak również ten czas popandemiczny, wpływa na ceny energii, ale również na ceny pieców, wszystkich elementów, związanych z produkcją pieców. Te zdecydowanie wyższe ceny blokują mieszkańcom zakup tego pieca. My staramy się, oczywiście, korzystać ze środków europejskich dysponowanych przez Urząd Marszałkowski, ale to wszystko jest niewystarczające.
Wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron, podkreślił, że wszystkie uwagi zgłoszone w ramach konsultacji społecznych zostaną skierowane do odpowiednich komisji i staną się podstawą prac sejmiku nad zmianami w ustawie.
– Na ten moment konsultacje trwają, więc ich analizę zostawiamy sobie na termin ich zakończenia, na moment, gdy ten zbiór opinii przekażemy radnym sejmiku i skierujemy do komisji merytorycznych do pracy nad projektem uchwały. Zależy nam, aby te opinie, które do nas wpłyną, były reprezentatywne, miarodajne i obiektywne, bo one będą podstawą do trudnej decyzji, jak zagłosować, jak tę uchwałę sformułować.
Przypomnijmy, że według dotychczasowych przepisów małopolskiej ustawy antysmogowej wymiana starych pieców lub ich dostosowanie miało nastąpić do końca tego roku. Z uwagi na sytuację ekonomiczną i polityczną rozważane jest przedłużenie tego terminu do końca 2023 r.
Konsultacje społeczne potrwają do 23 sierpnia. Do tego dnia można zgłaszać swoje uwagi za pomocą formularza elektronicznego dostępnego na stronie województwa małopolskiego. Samorządy mają czas na to do końca sierpnia.
Czy kopciuchy powinny zniknąć do końca roku? O opinie pytamy tarnowian
Zakaz używania 'kopciuchów’ przesunięty o rok? Ruszyły konsultacje społeczne