Obchodzone 15 sierpnia w Kościele katolickim święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w naszej tradycji zwane też świętem Matki Boskiej Zielnej.
Nagietki, maki, piołun, pszenica, żyto, czy jęczmień. To tylko kilka z ziół i zbóż jakie w tym dniu przynosimy w bukietach do kościoła żeby je poświęcić.
Tarnowianie, z którymi rozmawiał reporter RDN Małopolska podkreślają, że to bardzo ważny dzień dla mieszkańców wsi.
– Bardzo ważne, najważniejsze święto. Jak można nie świętować w tym dniu. Mało, że nasze święto katolików, ale też Dzień Wojska Polskiego. Święcimy przecież wianki, mam z ogródka swoje kwiatki. Robi się wiązankę i idzie się do kościoła poświęcić, bo mówi się że to jest ważne dla zdrowia, dla pola, żeby plony były lepsze, urodzajne plony. Taka tradycja jest od wieków i tego się trzymamy jako pokolenie osób starszych.
W Polsce i innych krajach europejskich czcimy Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności. W kościołach w całym kraju święci się zioła, zboża i owoce, a Koła Gospodyń Wiejskich przynoszą ze sobą wieńce dożynkowe, które mają symbolizować kończące się żniwa.
Autor: Wydawca/Grzegorz Babło