Kabula Masanja jest podopieczną Domu Tanga w Mwanza . To dom dla afrykańskiej młodzieży dotkniętej albinizmem.
'Tanga” w języku suahili oznacza 'żagiel’. – Ta nazwa jest nieprzypadkowa – tłumaczy ks. Janusz Machota ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich.
– Postanowiliśmy zbudować dom. Tanga znaczy 'żagiel’ w języku suahili. Przede wszystkim chcemy dać im żagiel do łodzi ich życia, bo oni wcześniej czy później muszą to życie sami przepłynąć, sami je wziąć w swoje ręce. Dać im ten żagiel przez dobrą edukację, ale przede wszystkim przez miłość, taką właśnie rodzinną. Przez dobrą edukację, ochronę zdrowia, ochronę ich bezpieczeństwa, rozwijanie ich talentów. Ukierunkowanie, aby złapali dużo dobrego wiatru, aby przez to życie przepłynęli bezpiecznie, daleko i szczęśliwie.
Dom Tanga prowadzony jest przez Stowarzyszenie Misji Afrykańskich i siostry loretanki.
Jedną z jego mieszkanek jest albinoska Kabula. Powszechny w Afryce zabobon przypisuje częściom ciała ludzi dotkniętych albinizmem magiczne właściwości. Gdy Kabula miała 10 lat, została okaleczona – odcięto jej rękę maczetą i cudem przeżyła.
Dzięki pomocy misjonarzy dzieci i młodzież, które jak Kabula dotknięte są albinizmem, mogą znaleźć bezpieczne schronienie i zdobyć wykształcenie.
Kabula jesienią rozpocznie studia prawnicze. Zapytana o wybór kierunku studiów, tak wyjaśnia swoją decyzję:
– Wybrałam prawo, aby pomagać dzieciom i dorosłym z niepełnosprawnościami, ponieważ ja kiedyś sama potrzebowałam takiej pomocy i mam takie doświadczenie.
Pasją Kabuli jest śpiew. Słuchaczom Radia RDN Małopolska zadedykowała śpiewane życzenia w języku suahili, w których zapewnia o życzliwości, o swoim dobrym nastroju i życzy tego samego słuchającym.
Festyn Misyjny w Maszkienicach rozpocznie się 15 sierpnia na stadionie LKS Maszkienice o godz. 14. W ramach festynu odbędzie się kiermasz i licytacja pamiątek z misji, w tym rękodzieła wykonanego przez podopiecznych Domu Tanga. Będą też atrakcje dla dzieci, konkursy i konsultacje medyczne. Wolontariusze misyjni opowiedzą o sytuacji osób z albinizmem żyjących w Afryce.
Festyn organizowany jest przez parafię w Maszkienicach, przy współudziale pochodzącego z tej miejscowości ks. Machoty i misyjnej wolontariuszki Bożeny Latochy.