Opiekun osób starszych w pracy dba głównie o bezpieczeństwo swojego podopiecznego. Nie jest to łatwa praca, daje jednak satysfakcję z pomagania innym. Również nie każda osoba może pracować na tym stanowisku. Sprawdź koniecznie, kto może zostać opiekunem osób starszych!
Kim jest opiekun osób starszych?
Opiekun osób starszych ma za zadanie opiekować się seniorem, pielęgnować go i dbać o jego bezpieczeństwo. Do jego obowiązków należy również organizowanie czasu wolnego podopiecznego, przygotowywanie posiłków i dotrzymywanie towarzystwa na co dzień. Praca ta nie wydaje się ciężka, jednak opiekun może również zajmować się osobami przewlekle chorymi lub potrzebującymi stałego nadzoru. Wtedy do zadań dochodzą również wszelkie kwestie związane z podawaniem leków i przyjmowaniem lekarzy na wizyty.
Jak zostać opiekunem osób starszych?
Aby móc zostać opiekunem osób starszych wymagane jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji. Rozpocznij od znalezienia odpowiedniej oferty pracy i przejrzenia wymogów, które wyszczególnił pracodawca. Zazwyczaj w ogłoszeniach istnieje informacja o potrzebie ukończenia kursu pierwszej pomocy oraz specjalnego szkolenia przygotowującego do zawodu opiekuna osób starszych. Wykształcenie często również odgrywa tu dużą rolę, nie jest jednak obowiązkowe. Pielęgniarki, fizjoterapeuci czy pedagogowie mogą jednak liczyć na szybsze znalezienie posady jako opiekun. Jednocześnie przydatne jest również prawo jazdy czy znajomość języka obcego, jeśli opiekun decyduje się na wyjazd do pracy za granicę.
Jaki powinien być opiekun osób starszych?
Oprócz kwalifikacji bardzo ważne są również odpowiednie podejście oraz charakter osoby pracującej w charakterze opiekuna osób starszych. Pracownik powinien być przede wszystkim cierpliwy, otwarty, wyrozumiały i komunikatywny. Dzięki temu będzie on w stanie swobodnie komunikować się z seniorem oraz zapewni mu jak najlepszą opiekę. Opiekun powinien być również konsekwentny i mieć dużą motywację do pracy. Równie ważna jest siła psychiczna i umiejętność oddzielania pracy od życia zawodowego. Przy pracy z osobami chorymi przewlekle często dochodzi do sytuacji, kiedy pracownicy za bardzo wchodzą w rolę opiekuna, przejmują się, co ma duży wpływ na zdrowie psychiczne. Zawsze należy pamiętać o tym, aby oddzielić pracę od życia prywatnego.