W momencie, gdy rodzina nie radzi sobie z wypełnianiem funkcji opiekuńczo-wychowawczej, zostaje jej przypisany asystent rodziny. Osoba na takim stanowisku stanowi dla niej wsparcie i ma za zadanie pomagać jej w rozwiązywaniu różnych problemów. Sprawdź, czym dokładnie zajmuje się asystent rodziny!
Kim jest asystent rodziny?
Podczas przeglądania oferty pracy i analizy obowiązków osoby na stanowisku asystenta rodziny można wywnioskować, że jej głównym obowiązkiem jest pomoc rodzinie. Asystent ma za zadanie ocenić sytuację jej członków oraz doradzić w kwestii poszukiwania pracy czy uczęszczania na specjalne kursy, mające na celu poprawę sytuacji. Jest ona również pomocnikiem w kwestii rozwiązywania problemów wychowawczych z dziećmi. Motywuje także rodzinę do zmiany, przedstawiają jej różne rozwiązania problemów. Jest to zawód regulowany. Co to znaczy? Otóż, aby wykonywać obowiązki asystenta rodziny, należy przedstawić odpowiednie dokumenty oraz odbyć kursy.
Jak zostać asystentem rodziny?
Wymagania co do osób chcących pracować jako asystent rodziny określa ustawa. Tego typu pracę może podjąć absolwent studiów wyższych na kierunku pedagogika, psychologia, socjologia, nauki o rodzinie lub praca socjalna. Jeżeli kandydat jest absolwentem innego kierunku, musi on uzupełnić swoją wiedzę poprzez uczęszczanie na szkolenie z zakresu pracy nad dziećmi i rodziną. Jednocześnie ma za zadanie odbyć co najmniej roczny staż lub ukończyć studia podyplomowe.
Jednocześnie kandydat nie może być wcześniej karany, ani też pozbawiony władzy rodzicielskiej. Asystent rodziny musi również stale podnosić swoje obecne kwalifikacje — jest to uzasadnione prawnie. Może on to zrobić poprzez uczęszczanie na różne kursy i praktyki doszkalające.
Jaki powinien być asystent rodziny?
Osoba przygotowująca się do wykonywania zawodu asystenta rodziny musi uświadomić sobie, jak bardzo wymagający jest to zawód. Pracownik powinien być osobą cierpliwą, komunikatywną oraz otwartą na pomoc innym. Musi on również być odporny na stres i próby manipulacji ze strony członków rodziny. W swojej pracy na co dzień może spotkać się z agresją, groźbami oraz potrzebą rozwiązywania trudnych sytuacji. Aby móc to zrobić, musi być on również opanowany, empatyczny i umieć swobodnie rozmawiać z innymi.