Ta szkoła posiada potencjał, który pomoże osobom z niepełnosprawnościami rozwinąć skrzydła i przygotować się do normalnego życia w przyszłości – mówi starosta dębicki Piotr Chęciek. Już za kilka tygodni uczniowie rozpoczną naukę w nowej szkole specjalnej w Dębicy.
Budowa dobiegła końca, a ostatnie dni przed pierwszym dzwonkiem wykorzystywane są na porządki i drobne kosmetyczne prace.
Starosta Piotr Chęciek, w programie Słowo za Słowo podkreślał, że będzie to najnowocześniejsza szkoła dla osób z niepełnosprawnościami na południu Polski.
– Przede wszystkim przestrzeń, która jest w tej szkole, technologie, które pozwalają korzystać osobom z niepełnosprawnościami z niedostępnych dla nich do tej pory form edukacji czy rozrywki, choćby plac zabaw, na którym dzieci na wózkach mogą – i huśtać się, i wjeżdżać na urządzenia, które są specjalnie do tego przystosowane, nowoczesne sale z wieloma formami terapii, zarówno fizycznej jak i psychicznej, wiele pracowni, które pozwolą tym dzieciom już na etapie szkoły podstawowej, a później przysposabiającej zapoznać się z możliwościami wykonywania zadań – czy w warsztatach terapii zajęciowych, czy zakładach aktywności zawodowych, które później pozwolą im podjąć pracę zawodową.
Uczniowie zasiądą w szkolnych ławkach już za kilka tygodni. Nowy rok szkolny rozpocznie w tej szkole około setki uczniów. I jak zapewnia starosta, jest miejsce dla kolejnych chętnych.
Zespół Szkół Specjalnych jest placówką oświatową dla dzieci i młodzieży z różnymi stopniami niepełnosprawności intelektualnej oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi, autyzmem oraz Zespołem Aspergera.
Całkowity koszt budowy ZSS oszacowano na ok. 30 mln zł, z czego aż 20 mln zł to rządowe dofinansowanie.
Budowa trwała cztery lata. Pierwotnie finał prac planowano na 2028 roku. Przyspieszenie budowy było możliwe dzięki rządowej dotacji.