W sumie 54 prac prezentujących ten gatunek sztuki można podziwiać w głównym gmachu Muzeum Okręgowego. Autorami są m.in. Olga Boznańska, Józef Pankiewicz, Leon Wyczółkowski, Jerzy Nowosielski, Tadeusz Makowski, Wojciech Fangor, Maurycy Trębacz, Stanisław Kamocki, Henryk Stażewski czy też Maksymilian Gierymski.
Kuratorka wystawy, historyk sztuki z Muzeum Okręgowego Barbara Szafran niezwykle ceni gatunek, jakim jest martwa natura. – Bardzo często martwa natura kojarzona jest z ćwiczeniami akademickimi, a w sumie ten temat już od początków pojawia się w dziejach malarstwa. Jako samodzielny temat pojawił się już w XVII wieku. Odmiany martwych natur są różnorodne. To nie tylko kwiaty czy owoce, ale również wiele bardzo przemyślanych, ciekawych kompozycji – tłumaczy Barbara Szafran. – Jej zamysłem było pokazanie, od kiedy martwa natura pojawia się jako samodzielny temat, poprzez poszczególne okresy aż do czasów współczesnych – dodaje.
Wystawa „Świat zatrzymany – Martwa natura na przestrzeni wieków” czynna jest dla zwiedzających do 31 października 2022 r. Można ją zobaczyć w godzinach otwarcia ekspozycji Gmachu Głównego Muzeum Okręgowego.