Wsłuchujemy się w głosy Małopolan, rozumiemy ich problemy, dlatego zmieniając uchwałę antysmogową chcemy im wyjść naprzeciw – powiedział w programie Słowo za Słowo Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron.
W całej Małopolsce ruszyły konsultacje społeczne w sprawie zmiany tzw. uchwały antysmogowej, by termin zakazu używania 'kopciuchów’ przesunąć na początek 2024 roku.
Zdaniem Wicemarszałka Województwa Małopolskiego należy przedłużyć ten okres, gdyż termin wymiany pieców bezklasowych do końca roku, w obecnej sytuacji polityczno-ekonomicznej, byłby bardzo niebezpieczny dla Małopolan.
– Taka decyzja zarządu jest spowodowana tym, co w ostatnim okresie się dzieje w Polsce, Europie czy świecie i przede wszystkim ma związek z wojną na Ukrainie i jej konsekwencjami, chociażby na rynku energii, paliw. Jest problem z dostępnością, wysokimi cenami i to nas bezpośrednio dotyka oraz wpływa na nastroje i odczucia mieszkańców, które my słyszymy i rozumiemy. Małopolanie mówią nam, że mają obawy o to, czy w nadchodzącym sezonie grzewczym będą w stanie zabezpieczyć sobie wystarczającego ogrzewania na zimę.
Wiele jednak będzie zależeć m.in. od samych mieszkańców Małopolski, którzy mogą wypowiedzieć się poprzez konsultacje społeczne.
– Chcemy poznać stanowisko Małopolan i one są dla nas istotne. Będą one stanowić zbiór poglądów wraz z opiniami, o które wystąpiliśmy z ustawowego obowiązku do wszystkich samorządów. Ostatecznie te dane będą dla radnych sejmiku bazą, na podstawie której będą musieli zdecydować, czy uchwałę przyjmują, odrzucają czy chcą w niej wprowadzić jakieś zmiany – dodaje Józef Gawron.
Konsultacje społeczne potrwają do 23 sierpnia. By wyrazić swoją opinię wystarczy wejść na dedykowaną stronę Województwa Małopolskiego (https://powietrze.malopolska.pl/konsultacje/ ) i wypełnić formularz.
Przypomnijmy, od lipca sejmik ponownie analizuje zapisy przyjętej w 2017 roku uchwały antysmogowej w związku z tym, że kilkanaście gmin złożyło petycje o przedłużenie terminu wymiany starych kotłów.