Wspólnym śpiewaniem powstańczych piosenek w Parku Strzeleckim, modlitwą i kwiatami tarnowianie uczczą 78. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego i bohaterów Akcji 'Burza”.
Jak mówi prezes tarnowskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Ryszard Żądło, wspólne śpiewanie to doskonała okazja do przekazywania historii.
– Te pieśni powstańcze to jest również opowiadanie historii o wydarzeniach, które się rozegrały w 44′ roku, bardzo ważnych. Chcemy, żeby młodzi ludzie posłuchali i śpiewali z nami. Bo pokolenie 50-, 60-, 70-ciolatków zna te pieśni patriotyczne. Będzie taka krótka narracja historyczna podczas śpiewania tych pieśni, ale przede wszystkim zachęcamy do śpiewania. Będą śpiewniki, będą teksty. Zapraszamy wszystkich, dziadków z wnukami, rodziców z dziećmi.
Jak przypomina Ryszard Żądło, samo Powstanie Warszawskie było częścią przeprowadzanej przez Armię Krajową Akcji 'Burza”. Włączyły się w nią także oddziały partyzanckie na ziemi tarnowskiej.
– Akcja 'Burza’ na ziemi tarnowskiej rozpoczęła się 6 sierpnia 1944 r. koncentracją batalionu 'Barbara’ obwodu tarnowskiego w Podlesiu Machowskim. Szlak bojowy tego batalionu od sierpnia do października 44 r. był imponujący. Przez Świnogórę, Księże Podlesie, Dobrocin, Żurową, Ratówki, Rychwałd i Suchą Gorę aż po Jamną toczone były potyczki. Największym bojem był bój jamneński 25 września 44 r. To były ważne wydarzenia, bo kilkuset żołnierzy wiązało siły niemieckie na zapleczu frontu.
Akcja 'Burza” rozpoczęła się w styczniu 1944 r. i była reakcją Polskiego Państwa Podziemnego na wkroczenie armii sowieckiej na Wołyń. Polacy, widząc, że na wyzwolenie ze strony aliantów nie ma szans, ponieważ dopiero w czerwcu 1944 r. zaczęło się uderzenie alianckie w Normandii, postanowili podjąć działania, mające na celu przejmowanie władzy cywilnej i wyparcie Niemców z okupowanych terenów, aby nie dopuścić do przejęcia na nich władzy przez Rosjan i wspierany przez nich komunistyczny Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego. Taki był też cel Powstania Warszawskiego – wyzwolenie Warszawy. Niestety, okupację niemiecka zastąpiła na wiele lat okupacja sowiecka, prowadzona pod przykrywką rządów komunistycznych w Polsce. Żołnierze Armii Krajowej byli prześladowani, mordowani, torturowani, zsyłani w głąb Rosji, jako wrogowie władzy ludowej.
Tarnowskie obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się w poniedziałek, 1 sierpnia o godz. 17 Mszą św. odprawioną w kościele Księży Filipinów. Po niej nastąpi złożenie kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
'Powstanie pokoleń” czyli wspólne śpiewanie powstańczych i patriotycznych pieśni odbędzie się o godz. 18:30 w Parku Strzeleckim.
Tego dnia w całej Polsce, o godz. 17.00, czyli w godzinie 'W”, zawyją syreny, upamiętniając bohaterów powstania.