Omdlenia i zasłabnięcia – w czasie upałów tego typu interwencji jest sporo i ratownikom pogotowia muszą pomagać strażacy.
Jak mówi Radiu RDN Małopolska mł. bryg. Marcin Opioła z tarnowskiej straży pożarnej, strażacy są odpowiednio przygotowani do udzielenia pomocy medycznej.
– Te zdarzenia dotyczą przede wszystkim ludzi starszych, w podeszłym wieku. My w swoich szeregach mamy ratowników medycznych, którzy również są praktykami. Posiadamy odpowiedni sprzęt i kwalifikacje. W momencie, gdy jest zagrożone zdrowie lub życie mieszkańców i zostaniemy o to poproszeni, zawsze jesteśmy gotowi i nigdy nie odmawiamy. Teraz, kiedy są upały ludzie często mają problemy z wydolnością oddechową, ale też zdarzają się np. osoby odwodnione.
Strażacy do tego typu akcji wyjeżdżają tymi samymi pojazdami, których używają przy innych zdarzeniach, takich jak pożary czy wypadki drogowe.
– Jeździmy naszym wozem bojowym, dlatego że na jego wyposażeniu mamy niezbędny sprzęt do udzielania pomocy ludziom, ale także należy pamiętać, że w czasie powrotu z akcji ten wóz jest cały czas w gotowości i może uczestniczyć zadysponowany do innego zdarzenia – dodaje rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie.
Po przyjeździe na miejsce strażacy udzielają niezbędnej pomocy, a następnie opiekują się pacjentem do momentu przyjazdu karetki.
Krzysztof Krzemień z tarnowskiego pogotowia ratunkowego przypomina, że podczas upałów powinniśmy szczególnie zadbać o swoje zdrowie i pić dużo płynów.
– Bardzo często lekceważymy fakt, że musimy się nawadniać. Przy wysokich temperaturach ciało ludzkie wypaca wodę. Przez oddech tracimy wodę i mikroelementy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, dlatego powinniśmy je uzupełniać. Natomiast bardzo często słyszymy takie stwierdzenia, że np. gorąca kawa pomaga ugasić pragnienie. Może chwilowo faktycznie tak jest, ale to nie chodzi o to, by zablokować organizm przed piciem, tylko wręcz odwrotnie. Powinniśmy dużo pić, zwłaszcza wodę mineralną. Ponadto chłodna woda, którą pijemy spełnia tę funkcję, że chłodzi nasze ciało.
Ratownik medyczny dodaje, by w godzinach, kiedy są największe temperatury i promieniowanie ultrafioletowe jest na wysokim poziomie, zwłaszcza osoby starsze unikały wychodzenia na zewnątrz.