Grą terenową mieszkańcy regionu uczcili 78. rocznicę akcji III MOST [WIDEO, ZDJĘCIA]

294927042 1032574994124101 2841215079436926727 n scaled 1

Kilkunastu uczestników, podzielonych na cztery grupy, w Zabawie przy sanktuarium bł. Karoliny, wzięło udział w grze terenowej, odbywającej się w ramach obchodów 78. rocznicy akcji III MOST. Na graczy czekało 10 tematycznych przystanków, na których musieli wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami, a przy okazji poznawali losy partyzantów, którzy skutecznie pomogli walczyć z Niemcami i doprowadzić do zwycięstwa wojsk alianckich.

Jak mówili w rozmowie z Radiem RDN Małopolska, do wzięcia udziału w grze zachęciła ich chęć głębszego i pełniejszego poznania historii regionu, a także w ten sposób chcieli oddać hołd bohaterom z Armii Krajowej.

– Byliśmy tutaj już w tamtym roku. Bardzo nam się spodobało, więc chętnie jeszcze raz wzięliśmy udział w grze. – To jest ciekawe doświadczenie i dzięki niemu można się dużo dowiedzieć. Ponadto jeżeli ktoś nie zna tych terenów, to ma świetną okazję, by się z nimi zapoznać. – Wziąłem udział, bo jest to bardzo ciekawe i można się więcej nauczyć o historii II wojny światowej. – Dzięki grze dużo nowego dowiedziałam się o dziejach naszych terenów, z których pochodzimy. – Uczenie i budowanie tożsamości polskiej jest w obecnych czasach niezmiernie istotne. Musimy pamiętać, skąd pochodzimy, bo to są nasze korzenie, zwłaszcza o historii terenów radłowskich, która jest tak bogata.

Andrzej Gładysz ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 'Wrzesień 39′ zapewniał, że organizacja tego typu gier terenowych motywuje uczestników do pogłębiania wiedzy historycznej i wyciągania wniosków na przyszłość.

– Myślę, że znajomość przeszłości to jest punkt wyjścia i kapitał na przyszłość czy rozwój, nie tylko poszczególnego uczestnika gry, ale także nas, jako narodu. Obecna sytuacja geopolityczna i wojna za naszą wschodnią granicą, choć o niej się mówi coraz mniej, pokazuje, że niezmiernie ważne jest uświadomienie sobie, jakie niesie zagrożenia, przygotowanie się do potencjalnego konfliktu, a także zidentyfikowanie się ze swoim środowiskiem – z 'małą’ i 'wielką’ Ojczyzną, czyli regionem i całym krajem. Taka forma gry i wzajemnej rywalizacji, w moim odczuciu, dodaje 'smaczku’ przy nauce o tamtych historycznych wydarzeniach.

Akcja III MOST została przeprowadzona w nocy z 25 na 26 lipca 1944 roku. Była zorganizowana w celu przekazania aliantom części rakiety V-2 i rozpracowanych przez polskich naukowców jej planów technicznych. Kustosz sanktuarium bł. Karoliny ks. Zbigniew Szostak przekonywał, że nie możemy zapominać o tego typu wydarzeniach, gdyż pokazują, jak wiele współczesna Europa zawdzięcza Polakom i ich poświęceniu.

– Dzisiaj Europa szuka swoich korzeni, ale my możemy powiedzieć, że tu w Zabawie czy Wał-Rudzie mamy taki jeden 'korzeń’, na którym ta Europa wyrasta. Przyczyniła się do tego Armia Krajowa, działająca na tych terenach. To przecież tutaj na plebanii w Zabawie ukrywał się prof. Arciszewski, oczekujący na przylot samolotu. Ponadto wciąż jeszcze można usłyszeć żywe świadectwa ludzi, pamiętających to wydarzenie. Niestety jest ich już coraz mniej i sama pamięć o akcji III MOST umiera śmiercią naturalną. Wydaje mi się, że to najwyższy czas, by na nowo rozpocząć rozmowy na ten temat i pokazać światu, ile Polska wniosła w ocalenie Europy.

Po zakończeniu gry terenowej w Wał-Rudzie pod obeliskiem upamiętniającym Akcję III MOST miały miejsce oficjalne uroczystości i złożenie wieńców. Następnie w sanktuarium bł. Karoliny odprawiona została Msza św. w intencji uczestników akcji. Po Mszy wręczono nagrody dla uczestników gry.

Chętni mieli także możliwość zapoznania się z apiteriapią, hortiterapią i ogrodami sensorycznymi znajdującymi się przy sanktuarium.

 

Exit mobile version