Grupy rekonstrukcyjne z całej Europy, barwne obozowisko, historyczne stroje i broń. W Wojniczu w sobotę odbędzie się wielkie historyczne widowisko.
'Woynicz 1655′ to trzydniowa impreza upamiętniająca bitwę, którą 3 października 1655 r. pod Wojniczem stoczyły armie polska i szwedzka podczas potopu szwedzkiego. Armią szwedzką dowodził król Karol X Gustaw, a siłami polskimi hetman polny koronny Stanisław Lanckoroński.
Jak zapewnia dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wojniczu, Jarosław Bujak, będzie to wyjątkowe wydarzenie.
– Impreza zapowiada się naprawdę imponująco. Będą pokazy, warsztaty, rękodzieło, rzemieślnicy. Największa grupa przyjeżdża z Czech, ale są i Włosi, i Węgrzy i, oczywiście, grupy z Polski. Są to jedne z najlepszych grup w Europie, które specjalizują się akurat w tym okresie.
Impreza rozpocznie się już w piątek, 29 lipca o godz. 18 projekcją filmu 'Diabeł łańcucki’ w wojnickim kinie Wawel.
W sobotę, 30 lipca, już od godz. 10 w Parku Miejskim w Wojniczu swoje obozowiska rozkładać będą grupy rekonstrukcyjne. Odbędą się też pokazy i warsztaty.
W godzinach od 14 do 16 będzie miała miejsce inscenizacja bitwy pod Wojniczem, a o godz. 18 wojska przemaszerują z parku na Rynek, gdzie o godz. 19 stoczona zostanie potyczka miejska. Po niej odbędzie się jak najbardziej współczesna zabawa taneczna, na którą organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców i turystów.
'Woynicz 1655′ zakończy się w niedzielę, 31 lipca. O godz. 11 odprawiona zostanie Msza św. w kolegiacie w Wojniczu, a o 13 jeszcze raz będzie można zobaczyć inscenizację bitwy. Zagra również kapela Rabussa z Moraw.
To nie koniec wojnickich imprez. Tuż po godz. 15 w niedzielę, 31 lipca rozpoczną się Dni Wojnicza. Ich częścią będzie kino plenerowe Radia RDN Małopolska. W ogródku letnim koło kina Wawel o godz. 20:30 wyświetlony zostanie film 'Lato w Prowansji’.