Sala Lustrzana będzie miejscem tegorocznej 31. edycji Koncertów Letnich w Tarnowie. Najbliższe wydarzenie zostało poświęcone muzyce chopinowskiej.
Jak przekonuje współorganizatorka Koncertów Letnich w Tarnowie Teresa Kaban, chodzi o to, by dzięki muzyce odpocząć trochę od codzienności.
– Taką myślą przewodnią tych Koncertów Letnich zawsze jest relaks przy muzyce, w dodatku letni relaks. To ma być taka forma wypoczynku, przy muzyce, którą się dobrze zna, którą się lubi, którą się często słucha w radiu, bądź też nastawia się płyty. Stąd też tytuły i program tych koncertów jest całkowicie różny od innych koncertów.
Pierwszy koncert pt. „Chopin i przyjaciele” już w niedzielę, 17 lipca, o godz. 16.00 w Sali Lustrzanej w Tarnowie.
Kolejna odsłona 31. Koncertów Letnich w Tarnowie odbędzie się tydzień później. W niedzielę 24 lipca o godz. 16.00 organizatorzy przeniosą nas „W salony Europy XIX wieku”. Wtedy też pojawią się włoskie akcenty.
– Przyjadą do nas Włosi, konkretnie Duo 'Con Brio”, Alessandro Mauriello, który będzie grał na wiolonczeli, będzie mu towarzyszyła Angela Ignacchiti na fortepianie. Alessandro Mauriello to jest młody człowiek, który jest dumą Włoch. Jest to przede wszystkim zdobywca wielu pierwszych nagród konkursów muzycznych w Europie. Oprócz Bacha, pojawi się w utworach, które były hitami w salonach XIX wieku, w salonach Europy, utwory bardzo adekwatne do tej pory roku, w której te koncerty się odbywają – zapowiada Teresa Kaban.
Na koniec Koncertów Letnich w Tarnowie również będzie można posłuchać muzyki po włosku. 31 lipca o godz. 16.00 Salę Lustrzaną w Tarnowie wypełnią „Przeboje mistrzów gitary XIX wieku”. Koncert da wtedy gitarzysta z południa Włoch.
– Luciano Pompilio, który jest już doświadczonym bardzo muzykiem, na swoim koncie ma wiele udanych tournée koncertowych, z tym, że to jest człowiek, który ukochał sobie Amerykę Południową, jego kulturę, tradycję, a tym samym jego muzykę. Ma też w swoim programie utwory kompozytorów hiszpańskich, ale jest propagatorem szczególnie muzyki Paragwaju, również kultury tego kraju.
Wstęp na wszystkie te trzy koncerty jest bezpłatny.
Z kolei w sierpniu rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej. Podczas koncertów festiwalowych zostaną zaprezentowane utwory symfoniczne i kameralne, które po latach odnaleziono w archiwach muzeów, klasztorów, pałaców, zamków, a także w zbiorach prywatnych.