Publiczne Przedszkola w Ołpinach i Szynwałdzie ex aequo zajęły pierwsze miejsce w konkursie 'Małopolska – moje miejsce na Ziemi’ organizowanym przez Radio RDN Małopolska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
Jak mówi grupa 'Odkrywców’ z przedszkola w Ołpinach, praca zajęła im kilka dni i przedstawia ważne miejsca, znajdujące się we wsi.
– Na obrazie znajdują się cmentarz wojskowy, kościół, kapliczki i znaki 'Ołpiny’. Przez kilka dni wycinaliśmy i malowaliśmy, ale nikt nam nie pomagał i to jest samodzielna nasza praca.
Dyrektor Radia RDN ks. dr hab. Jan Bartoszek podkreśla, że konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród najmłodszych.
– Zadaniem było przede wszystkim zaprezentowanie pięknych miejsc, związanych z Małopolską. Dzieci miały pokazać swój lokalny zabytek lub atrakcję turystyczną, z którą chciałyby zapoznać większą grupę ludzi. To nam się udało osiągnąć, bo wpłynęło mnóstwo ciekawych i pięknych prac, wykonanych różną techniką, którymi jesteśmy naprawdę zachwyceni.
Celem była promocja Małopolski, budowanie tożsamości wśród uczestników poprzez zapoznanie ich z zabytkami, ciekawymi miejscami, tradycją i kulturą regionu, a także rozwijanie aktywności twórczej dzieci.
Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego przyznaje, że wszystkie prac, jak i cała Małopolska, były piękne. na antenie RDN Małopolska powiedziała też, gdzie sama najchętniej odpoczywa w wolnym czasie.
– Pochodzę z gminy Wojnicz, dlatego najbliższe są mi tamte rejony. Mamy lasy radłowskie i piękne jeziora, które tam są zlokalizowane. Bywam na 'Rivierze Radłowskiej’, znam Dwudniaki i w dzieciństwie często tam spędzałam czas. Są tam też świetne trasy rowerowe i można cieszyć się przebywając w tym miejscu, a także oddychać świeżym powietrzem i odpocząć od codziennego zgiełku.
Konkurs dotyczył wykonania pracy nie pojedynczo, ale przez całe grupy. Opiekunka 'Bystrzaków’ z przedszkola w Szynwałdzie Bożena Kozioł, mówi, że dzieci odpowiednio się do tego przygotowały i tworzyły z przyjemnością.
– Dzieci bardzo chętnie wykonują tego rodzaju prace i w przedszkolu jest to jedna z bardziej ulubionych form działalności. Szczególnie prace zbiorowe w tym momencie są potrzebne, kiedy zabiegamy o to, by razem ze sobą współpracowały i sobie pomagały. Dzieci dzieliły się obowiązkami, przy wykonywaniu pracy oraz stosowały różne techniki – malowały, stemplowały i wyklejały, bo sama praca jest kolażem.
Konkurs adresowany był do dzieci w wieku 3 – 9 lat z Małopolski.
Projekt został zorganizowany przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.