Co ze statusem uzdrowiska dla Latoszyna?

219134978 347048347060501 2183884875051921267 n

Wciąż nie ma ostatecznej decyzji w sprawie nadania statusu uzdrowiska Latoszynowi i Podgrodziu. Podpisanie rozporządzenia przez premiera miało nastąpić do II kwartału 2022 roku.

Jak mówił w programie Słowo za Słowo wójt gminy Dębica Stanisław Rokosz, na tę decyzję samorząd czeka od kilku lat.

– Powiew nadziei otrzymaliśmy w 2020 roku, kiedy przyjechała do nas wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko przywożąc decyzję potwierdzającą właściwości lecznicze wód w Latoszynie, jednocześnie zapewniając, że to już jest ostatni krok i wkrótce zostanie sprawa skierowana na posiedzenie Rady Ministrów. Niestety, do tej pory, mimo że ukazała się informacja na stronie rządowej, że statut zostanie przyznany już w II kwartale tego roku. Niemniej jednak to się przedłuża.

W ostatnim czasie wójt spotkał się w tej sprawie m.in. z posłem PiS Janem Warzechą.

– Poseł Warzecha, z tego względu, że tutaj również pracował, zna temat i zadeklarował wsparcie i podjął się rozmów, żeby już w Radzie Ministrów jak najszybciej przedstawiono rozporządzenie do akceptacji pana premiera. Ostatni dokument został przesłany do ministerstwa zdrowia, bo ono jest wiodące, które musi to referować na posiedzeniu Rady Ministrów.

Stanisław Rokosz stoi na stanowisku, że dzięki decyzji o nadaniu statusu uzdrowiska, potencjał Latoszyna jeszcze bardziej będzie można wykorzystać, a także łatwiej pozyskiwać środki finansowe na rozwój.

– Po pierwsze Latoszyn zyska na prestiżu. To będzie taka klamra wieloletnich działań. Po drugie to także promocja uzdrowiska i otwarcie się na nowych kuracjuszy. Ponadto pomoże on przyciągnąć potencjalnych inwestorów. Niezwykle ważnym elementem jest też możliwość pozyskania środków zewnętrznych, dlatego że planujemy rozwój drugiej części uzdrowiska, wykorzystując wody termalne.

Latoszyn od lat 90. ubiegłego wieku starał się o uzyskanie statusu uzdrowiska. Niestety, w związku z tym, że znajdował się na obszarze objętym koncesjami na poszukiwanie, rozpoznawanie lub wydobywanie węglowodorów, którym zajmowała się Polska Grupa Naftowa i Gazownictwo, ze względów proceduralnych nie było to możliwe.

Gmina Dębica wciąż jednak prowadziła rozmowy z ministerstwem oraz PGNiG, które ostatecznie doprowadziły do tego, że w 2021 roku wszelkie przeszkody formalno-prawne zostały zniesione i czekano na wydanie odpowiedniej decyzji.

https://www.rdn.pl/news/latoszyn-wkrotce-otrzyma-status-uzdrowiska

https://www.rdn.pl/news/latoszyn-zdroj-zyska-nowe-wody-geotermalne

Exit mobile version