Majonez to jeden z najpopularniejszych sosów. I nie ma w tym nic dziwnego – pasuje niemal do wszystkiego, a dodatkowo sprawia, że niektóre potrawy i przekąski są jeszcze pyszniejsze. Jeśli lubimy majonez, to nie musimy go wcale kupować. Możemy zrobić go z łatwością samodzielnie. I to ze składników, które na pewno są w naszej kuchni. Do dzieła!
Co jest potrzebne do przygotowania domowego majonezu?
Osoby, które nie wyobrażają sobie nie mieć majonezu w lodówce, najczęściej zawsze kupują go w sklepie. Warto jednak wiedzieć, że zrobienie domowego majonezu zajmuje mniej czasu niż wyprawa do pobliskiego marketu. Co więcej, jest to naprawdę niezwykle proste. Zanim dowiemy się, jak zrobić majonez, sprawdzimy, co tak w ogóle będzie nam do tego potrzebne.
Do wykonania klasycznego majonezu niezbędne są składniki, które każdy z nas powinien mieć w domu. Zero udziwnień i brak jakichkolwiek trudnodostępnych produktów. Podstawą jest oczywiście jajko, a właściwie żółtko jaja kurzego, a także olej roślinny. Ważny jest tu dobór odpowiedniego. Ważne, aby tłuszcz nie miał mocnego i charakterystycznego smaku, jak to jest na przykład w przypadku oliwy z oliwek czy też oleju sezamowego. Doskonale sprawdzi się na przykład zwykły rzepakowy lub olej z pestek winogron.
Prócz tego, potrzebować będziemy jeszcze tylko soku z cytryny, musztardy, odrobiny cukru lub innej substancji słodzącej oraz szczypty soli. Jak widać, składniki są więc bardzo łatwo dostępne i tanie.
Klasyczny domowy majonez — prosty przepis
Jak zrobić majonez w wersji klasycznej? Chociaż możliwości jest wiele, to jednak w tym przypadku warto skorzystać z najprostszego przepisu. To pozwoli nam stworzyć pyszny majonez, który będziemy mogli użyć następnie jako samodzielny sos lub jeśli zechcemy, dodamy do niego inne składniki i zrobimy na jego bazie zupełnie nowy dip.
Aby przygotować domowy majonez, będziemy potrzebować wszystkich wcześniej już wymienionych składników w odpowiednich proporcjach. Przygotujmy:
- 1 żółtko
- łyżkę soku z cytryny lub octu
- łyżeczkę musztardy
- 250 ml oleju
- pół łyżeczki cukru lub innej substancji słodzącej
- szczypta soli i pieprzu.
Najlepiej i najprościej ubijemy nasz własny majonez z pomocą blendera. Jeśli mamy takie urządzenie, to do wysokiego naczynia wbijamy jajko i dodajemy całą resztę składników. Następnie wkładamy ostrożnie blender, tak by dotykał dna. Włączamy go na wysokie obroty i powoli -—centymetr po centymetrze unosimy blender. Dzięki temu płynna masa zamieni się w piękny, klarowny i kremowy majonez.
Jeśli nie mamy blendera, możemy użyć miksera. W takim przypadku w pierwszej kolejności mieszamy dokładnie wszystkie składniki prócz oleju. Następnie miksujemy i wlewamy stopniowo, cienkim strumieniem olej. Tak przygotowany majonez jest od razu gotowy do jedzenia. Możemy też przechowywać go przez kilka dni w lodówce.
Jak zrobić majonez bez jaj?
Podstawowym składnikiem majonezu jest jajko. W związku z tym wiele osób, które przechodzą na dietę wegańską, rezygnują z jedzenia majonezu. Niestety, lecz wegańskie sosy dostępne w sklepach, rzadko kiedy są równie smaczne, co prawdziwy majonez. Czy to oznacza, że musimy pożegnać nasz ulubiony sos na dobre? Na szczęście w internecie coraz liczniej pojawiają się także przepisy wegańskie na majonez, dlatego też możemy odetchnąć z ulgą. Co więcej, okazuje się, że przygotowanie wegańskiego majonezu jest równie proste, co tego klasycznego. Potrzebujemy jedynie kilku zamiennych składników.
Do zrobienia wegańskiego majonezu, zupełnie tak, jak do zwykłego, użyjemy soku z cytryny, musztardy, oleju roślinnego, substancji słodzącej oraz pieprzu. Zamiast jajka natomiast wykorzystamy zupełnie inny — oczywiście wegański składnik, czyli aquafabę. To woda po ciecierzycy. Wystarczy więc, że kupimy puszkę lub słoik ciecierzycy i odlejemy około 5-7 łyżek zalewy. Aquafaba pod wpływem ubijania zachowuje się bowiem bardzo podobnie, jak jajko, dlatego też fantastyczne sprawdzi się jako jego alternatywa.
Jeśli chcemy dodatkowo ”podkręcić” smak wegańskiego majonezu, możemy użyć też specjalnej czarnej soli, zamiast zwykłej. Jest to sól wulkaniczna, mająca bardzo mocny, jajeczny smak oraz zapach. Dlatego też dodanie jej do sosu spowoduje, że jego smak będzie jeszcze bardziej zbliżony do zwykłego majonezu.
Jak przechowywać majonez domowy?
Przechowywanie gotowego majonezu, który kupiliśmy w sklepie to nie problem. Zwykle nie mamy tu żadnych wątpliwości. A co z majonezem, który przygotowaliśmy samodzielnie? Jak go przechowywać i jak długo zachowa on swą świeżość? To bardzo ważne pytania, dlatego też warto poznać na nie odpowiedzi, nim zabierzemy się za robienie majonezu.
Jeśli chodzi o sposób przechowywania domowego majonezu, to w tym celu najlepiej sprawdzi się po prostu zwykły słoik. Ważne, aby pojemnik był zamykany, ponieważ w przeciwnym razie sos szybciej się zepsuje, a na jego powierzchni pojawi się charakterystyczne, połyskujące zeschnięcie.
Domowego majonezu nie możemy oczywiście trzymać w lodówce tak długo, jak kupnego. Jest on bowiem naturalny i nie ma żadnych konserwantów. Jednak przechowywany w szczelnym słoiku zachowa świeżość nawet na kilka dni.