Oddziały przygotowawcze dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, działające w tarnowskich szkołach, z końcem roku szkolnego zakończyły swoją działalność. Czy z początkiem nowego roku wrócą do szkół?
Wiceprezydent Tarnowa odpowiedzialna za edukację Bogumiła Porębska przyznaję, że to będzie zależeć od potrzeb.
– Jeżeli będzie taka potrzeba i dzieci, zarówno te, które są w szkołach podstawowych, w oddziałach przygotowawczych, jak i w I Liceum, w niedostatecznym stopniu nauczyły się języka polskiego w mowie i w piśmie, żeby uczestniczyć w naszym systemie edukacji, to taki oddział przygotowawczy będzie nadal funkcjonował od nowego roku szkolnego. Zobaczymy, jakie będą potrzeby. To jest kwestia na pewno końca sierpnia, ewentualnie początku września. Wiemy, że w I Liceum pani dyrektor ma osoby chętne do zapisania się w nowym roku. Jeżeli będzie taka potrzeba, wszystkie oddziały będą funkcjonować.
Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie Jadwiga Skolmowska, deklaruje, że w kierowanej przez nią szkole chętnie utworzy od nowego roku szkolnego oddział przygotowawczy dla młodych Ukraińców. Podkreśla też, że nie wszystkim uczniom, uczęszczającym do takich oddziałów w minionym roku szkolnym, udało się opanować język polski w stopniu wystarczającym, by kontynuować naukę.
– Uczniowie otrzymali stosowne zaświadczenia według rozporządzenia i wytycznych ministerialnych. Teraz do organu prowadzącego należy decyzja, czy takie oddziały przygotowawcze nadal będą uruchomione od 1 września. Jeśli będzie taka decyzja, to my, oczywiście, służymy tutaj pomocą i otwieramy drzwi również dla dzieci w oddziałach przygotowawczych. Na pewno te dzieci, które funkcjonowały w oddziale przygotowawczym nie mogą w stu procentach znaleźć się w oddziale ogólnodostępnym. Młodzież prezentuje różny poziom znajomości języka i trzeba to rozpatrywać indywidualnie. Będziemy starali się tym dzieciom pomóc. Będę też pozostawała w kontakcie z organem prowadzącym.
Od marca do końca roku szkolnego w dwóch tarnowskich podstawówkach (nr 1 i nr 8) oraz I LO funkcjonowało łącznie sześć oddziałów przygotowawczych, w których ponad stu uczniów z Ukrainy uczyło się języka polskiego i zapoznawało z polską podstawą programową, aby móc kontynuować naukę w polskim systemie edukacyjnym. Po ukończeniu takiego oddziału uczniowie byli oceniani w zakresie znajomości języka polskiego przez szkolną komisję.