Aleksandra Kałucka kolejny raz na podium Pucharu Świata

220709 IFSC News

Aleksandra Kałucka zajęła drugie miejsce w odbywających się we francuskim Chamonix zawodach cyklu Pucharu Świata we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas. Dla zawodniczki AZS ANS Tarnów było to piąte podium PŚ w karierze.

21-latka rozpoczęła zawody od trzeciego miejsca w kwalifikacjach. Uzyskując czas 6,87 s dała się wyprzedzić późniejszej zwyciężczyni Chince Lijuan Deng, która pobiegła w czasie 6,74 s i ustanowiła rekord Azji, a także Indonezyjce Rajiah Sallsabillah (6,85 s).

Pierwszą jej przeciwniczką w pucharowej drabince była inna Polka – Patrycja Chudziak, którą pokonała bez większych problemów (czasy odpowiednio 6,96 s – 7,52 s). Następnie w drugiej rundzie Kałucka trafiła na Chinkę Di Niu i zwyciężyła o niecałe trzy dziesiąte sekundy (6,78 s – 7,06 s).

Jej półfinałową przeciwnikczką okazała się Rajiah Sallsabillah. Było więc pewne, że rywalizacja będzie stać na najwyższym poziomie. Ostatecznie Polka okazała się nieznacznie szybsza (6,81 s – 6,88 s).

W biegu finałowym, reprezentantka AZS ANS, czasem 6,64 s ustanowiła rekord życiowy. Nie wystarczyło to jednak do pokonania Lijuan Deng, która osiągnęła rezultat 6,55 s i po raz kolejny poprawiła rekord Azji.

W zawodach we Francji startowała także jej siostra bliźniaczka – Natalia. Eliminacje zakończyła na siódmym miejscu (z czasem 7,15 s) i w pierwszej rundzie trafiła na Francuzkę Capucine Viglione. Reprezentantkę gospodarzy pokonała o blisko siedem dziesiątych (7,42 s – 8,03 s). W drugiej, mimo uzyskania najlepszego w tych zawodach czasu 7,08 s, musiała natomiast uznać wyższość Rajiah Sallsabillah, która wyrównała swój wynik z kwalifikacji. Finalnie Natalia Kałucka całe zawody zakończyła na siódmym miejscu.