Mechatronika oraz elektronika i telekomunikacja to dwa kierunki studiów na ANS, na których będą mogły studiować bezpłatnie w systemie dziennym osoby pracujące.
Zajęcia odbywać się będą w trybie popołudniowo-weekendowym, a dla osób, które pracują w weekendy i wieczorami, w trybie standardowym.
Jak powiedział rzecznik prasowy Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie Piotr Kopa, oferta jest odpowiedzią na potrzeby osób, które z przyczyn ekonomicznych muszą łączyć studia z pracą.
– Zdajemy sobie bardzo dobrze sprawę z tego, że coraz więcej osób, aby móc się utrzymać, musi łączyć studia z pracą zawodową. Ten pomysł, który zrodził się w Wydziale Politechnicznym, jest skierowany właśnie do takich osób. Taki tryb studiowania pozwala na pogodzenie pracy zawodowej z nauką w większości przypadków. Co istotne, jest to lepsze rozwiązanie, niż studia niestacjonarne, bo za studia niestacjonarne w polskim systemie edukacji należy płacić. A w tym przypadku mówimy o studiach całkowicie bezpłatnych.
Zajęcia w trybie popołudniowo-weekendowym prowadzone będą w wybrane dni robocze w godzinach od 16:45 do 20, a w soboty od 8 do 20. Osoby mieszkające dalej, mające kłopoty z dojazdem, część zajęć, po uzgodnieniu z wykładowcami, będą mogły odbyć zdalnie.
O przyjęcie na nowy typ studiów mogą ubiegać się również osoby, które przerwały studia. Istnieje wtedy możliwość przeniesienia ich na wyższy rok pod warunkiem uzupełnienia różnic programowych. Na studia w trybie popołudniowo-weekendowym mogą także zapisać się osoby niepracujące.
Pierwsza tura rekrutacji na ten rodzaj studiów potrwa do 22 lipca. Rekrutacja dodatkowa będzie odbywać się w dniach 8 sierpnia do 11 września, a dla spóźnialskich przewidziano jeszcze rekrutację uzupełniającą w dniach 19-27 września. Nabór na studia odbywa się drogą elektroniczną.
Warunkiem uruchomienia studiów popołudniowo-weekendowych jest zebranie przynajmniej 18 kandydatów. Wszelkie informacje dotyczące studiów i rekrutacji znajdują się na stronie internetowej uczelni.