Detoks cyfrowy – telefoniczne dyżury specjalistów. 'Nie wystarczy zabrać dziecku urządzenie elektroniczne’

boy gfda60d3da 1920

Detoks cyfrowy to klucz do wolności w używaniu technologii – podkreślają organizatorzy projektu przeznaczonego dla rodziców dzieci i nastolatków, zwłaszcza jeżeli dużo czasu spędzają ze smartfonem i przed komputerem.

Detoks cyfrowy przygotowała diecezjalna Fundacja AUXILIUM wspólnie z Fundacją Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii z Poznania.

Psycholog z Poradni Specjalistycznej Arka Agnieszka Szymańska podkreśla, że specjaliści pomogą w zbudowaniu nowych, zdrowych nawyków używania mediów i zmiany zachowań ryzykownych.

– Sygnałem alarmowym jest to, że dziecko ma problemy z oderwaniem się od urządzeń ekranowych, nie potrafi regulować swojego nastroju, emocji w inny sposób jak przez to, że korzysta z gier, aplikacji. Niepokojące jest także to, że u młodego człowieka obserwujemy rozregulowanie rytmów okołodobowych. Często jest tak, że młody człowiek późno zasypia, budzi się w nocy, ma trudności z nastrojem. Z jednej strony jest pobudzony, a z drugiej apatyczny.

Psycholog dodaje, że nie wystarczy zabrać dziecku urządzenie elektroniczne. Detoks cyfrowy musi zostać starannie przygotowany i przemyślany.

– Projekt detoksu cyfrowego jest sposobem odtrucia naszego mózgu z tego nadmiernego czasu spędzanego w sieci, przed ekranem. Składa się on z dwóch części, pierwszy tydzień jest przygotowawczy, natomiast kolejne trzy tygodnie to detoks właściwy, który przebiega według rozpisanych punktów.

Do 29 lipca rodzice mogą dzwonić we wtorki i czwartki od 19.00 do 22.00 jeśli chcą uzyskać wsparcie w zmianie ryzykownych zachowań, związanych z korzystaniem przez dzieci i młodzież z wysokich technologii. Będą to bezpłatne, telefoniczne konsultacje z psychologiem. Nr telefonu 223 507 091.

Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych: www.zatroskani.pl oraz www.arka.1815.pl

Exit mobile version