Wystarczy niedopałek papierosa, szklana butelka wyrzucona w lesie, a nawet iskra z rury wydechowej samochodu, by doszło do tragedii.
– Ściółka w lasach jest sucha, jak wiór, ma zaledwie dwadzieścia kilka procent wilgotności, a leśnicy apelują o ostrożność – mówi rzecznik Straży Pożarnej w Tarnowie st. bryg. Marcin Opioła. Przypomina też, że w lasach prawo zabrania palenia ognisk.
– Prawo mówi jasno, że nie można rozpalać otwartego ognia w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu. Nie wolno też rozpalać ognia poza miejscami wyznaczonymi. Mówimy tutaj o bliskim sąsiedztwie lasu, czyli tam, gdzie zarządca danego lasu wyznaczy to miejsce. To są miejsca wyznaczone, przemyślane, uzgodnione.
Marcin Opioła ostrzegł także, że przy bardzo niskiej wilgotności ściółki leśnej, niedopałek papierosa, rzucony bezmyślnie przez zbieracza jagód czy grzybów, jest o tej porze roku najczęstszą przyczyną pożarów lasów.
– Przy tej suszy, teraz, nie wolno w lasach rzucać niedopałków papierosów, używać otwartego ognia. Jesteśmy w ciągłym kontakcie z nadleśnictwem z Dąbrowy Tarnowskiej. Na tę chwilę ściółka leśna ma 23,8% wilgotności. W tej chwili korzystamy z tych lasów głównie w sposób turystyczny, spacerując, jeżdżąc na rowerach, ale kiedy zacznie się okres zbiorów runa leśnego, borówek, grzybów, wtedy nasze statystyki są przerażające.
Śmiertelnym zagrożeniem jest także, zabronione zresztą przez prawo, a wciąż praktykowane, wypalanie traw czy ściernisk.
– Nie wolno wypalać w ogóle, a zwłaszcza podczas suszy, żadnych pozostałości roślinnych. Za chwilę będą żniwa, będzie słoma na pokosach, ścierniska. apelujemy do rolników, żeby tego nie wypalać. To stanowi bardzo duże zagrożenie. Nigdy nie mamy żadnej pewności, w którą stronę ten pożar się rozprzestrzeni. Wtedy, kiedy nas ogień otoczy, nie mamy możliwości ucieczki. Wtedy, najczęściej od zatrucia tlenkiem węgla, ale też od wysokiej temperatury, można ponieść śmierć.
Na razie wolno wchodzić do lasów, ale jeśli sytuacja się nie poprawi, nie nadejdą deszcze, które nawodnią leśną ściółkę, prawdopodobne jest, że zostanie wydany zakaz wstępu do lasu, przynajmniej na tych terenach, gdzie ściółka nadal będzie sucha.