Farbowane włosy wymagają szczególnej pielęgnacji. Pasma poddawane regularnie koloryzacji często są przesuszone i pozbawione zdrowego blasku. Dowiedz się, co szkodzi farbowanym włosom i jakich zasad pielęgnacyjnych warto przestrzegać, aby zapewnić im zdrowy, piękny wygląd.
Co szkodzi farbowanym włosom?
Zanim przedstawimy praktyczne wskazówki pielęgnacyjne, warto wspomnieć jakie czynniki mają szczególnie negatywny wpływ na farbowane włosy. Jeśli korzystasz z zabiegów koloryzacji, wiedz, że chlorowana woda przyspiesza wypłukiwanie koloru i prowadzi do przesuszenia pasm. Z kolei ostre promienie słoneczne sprawiają, że włosy szybciej matowieją. Co jeszcze nie służy farbowanym włosom? Silnie oczyszczające szampony, szczególnie te o właściwościach przeciwłupieżowych. Do odbarwienia pasm może przyczynić się np. siarczek selenu, który ze względu na właściwości antygrzybicze, stanowi częsty składnik tego typu szamponów. Niekorzystny wpływ na kondycję farbowanych włosów ma również stylizacja na gorąco za pomocą:
- suszarki,
- lokówki,
- prostownicy,
- karbownicy.
Włosom nie służą także zbyt częste zabiegi koloryzacji. Minimalna przerwa między kolejnymi zabiegami to 4-5 tygodni.
Jak myć farbowane włosy? Kosmetyki do pielęgnacji farbowanych włosów
Farbowane włosy najlepiej myć letnią wodą, a na koniec spłukiwać chłodnym strumieniem, aby domknąć łuski. Nie zaleca się mycia świeżo farbowanych włosów, fryzjerzy rekomendują, by odczekać co najmniej 24 godziny po wizycie w salonie, w przeciwnym razie kolor może wypłowieć. Pamiętaj, aby nie przesadzać z ilością szamponu. Wystarczy już 10 ml kosmetyku, by oczyścić włosy. Staraj się nie szarpać pasm ani nie wykonywać agresywnych ruchów przy rozprowadzaniu szamponu. Podczas mycia warto wykonywać masaż owłosionej skóry głowy, który pobudzi mikrokrążenie i wzmocni cebulki włosów.
Jeśli zależy Ci na ochronie koloru farbowanych włosów, zainwestuj w szampon i odżywkę dedykowaną właśnie do tego typu pasm. Szampon do farbowanych włosów łagodnie je oczyszcza i zapobiega wypłukiwaniu koloru. Z kolei odżywka nawilża i regeneruje pasma. Świetny wpływ na mocno rozjaśnianie i farbowane włosy mają kosmetyki zakwaszające, które przywracają kosmykom niższe pH i domykają łuski. Regularne używanie szamponu i odżywki zakwaszającej sprawia, że włosy są:
- gładkie,
- błyszczące,
- miłe w dotyku,
- łatwiej się rozczesują,
- są podatne na układanie.
Dobrym pomysłem jest też zakup maski do włosów poddanych koloryzacji. Wysokie stężenie składników odżywczych sprawi, że na pasmach utrzyma się głęboki, intensywny kolor, włosy będą nawilżone i mocne. Do mile widzianych składników należy m.in.:
- olej lniany,
- beta-karoten,
- witamina E i prowitamina B5,
- masło Shea,
- olej z pestek winogron,
- ekstrakt z pestek malin.
Jak często używać maski do włosów farbowanych? Wystarczą 1-2 zabiegi w tygodniu, aby kosmyki odwdzięczyły się pięknym wyglądem i doskonałą kondycją.
Farbowane włosy – jak przedłużyć trwałość koloru?
Jeśli chcesz jak najdłużej cieszyć się intensywnym kolorem farbowanych włosów, pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej. Latem kilka razy dziennie aplikuj na włosy spray ochronny z filtrami i koniecznie noś nakrycia głowy (kapelusz, czapkę z daszkiem). Podczas stylizacji na ciepło zawsze korzystaj z mgiełki, olejku lub serum termoochronnego. Jeśli regularnie uczęszczasz na basen, zabezpiecz farbowane włosy przed działaniem chloru, nakładając na pasma olejek kokosowy lub odżywkę z silikonami (składniki te stworzą barierę ochronną). Podczas kąpieli zawsze noś na głowie czepek, najlepiej lateksowy.
Farbowane włosy – zdrowa dieta
Nie zapomnij również o pielęgnacji farbowanych włosów od wewnątrz. Zwróć uwagę na swój sposób odżywiania. Spożywaj posiłki bogate w cynk, krzem, miedź, witaminę A, C, E i z grupy B, które wzmacniają pasma i ich strukturę. Rozważ także dodatkową suplementację. Pozytywny wpływ na stan włosów mają np. suplement diety Vitapil.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat pielęgnacji farbowanych włosów, wejdź na Vitapil.