Najprostszym i też najbezpieczniejszym sposobem pozbycia się nadmiaru wody z organizmu jest wypijanie odpowiednich ilości wody i zadbanie o prawidłową, pełnowartościową dietę. To właśnie błędy żywieniowe są najczęściej przyczyną zatrzymywania wody.
Jak pozbyć się zatrzymanej wody w organizmie?
Błędy żywieniowe i brak ruchu najczęściej wpływają na zatrzymanie wody w organizmie. Nie tylko sprzyjają powstawaniu obrzęków, ale też rozwojowi nadciśnienia, chorób sercowo-naczyniowych. W wielu przypadkach zatrzymana woda w organizmie powoduje problemy w codziennym funkcjonowaniu.
- Ogranicz ilość soli w diecie
Wysokoprzetworzone produkty bogate w sól sprzyjają zaleganiu toksyn, resztek pokarmu i osłabiają perystaltykę jelit. Według WHO dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5 gramów, tymczasem codziennie zjadamy nawet dwukrotną ilość. Solimy dużo, zapominając, że spore ilości soli znajdują się w przetworach mięsnych, wędzonych rybach, produktach z puszki, gotowych daniach, kiszonkach, mieszankach przypraw, produktach zbożowych, a nawet mlecznych.
- Pij minimum 2 litry wody dziennie
Zatrzymywanie wody może również wynikać z jej niedoboru. W wyniku długotrwałego odwodnienia organizm zaczyna magazynować wodę w tkankach w celu zachowania funkcji życiowych i prawidłowej pracy organów. Dlatego, jeśli często cierpisz z powodu obrzęków nóg, rąk i twarzy, upewnij się, że wypijasz odpowiednią ilość czystej wody. Pamiętaj, że pijąc wodę, nie tylko nawadniasz organizm, ale pozwalasz na sprawne usuwanie szkodliwych toksyn.
- Ogranicz ilość spożywanego alkoholu
Spożyty alkohol powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, przez które do przestrzeni międzykomórkowych w nadmiarze zaczyna przenikać woda. W rezultacie sprzyja to powstawaniu obrzęków.
- Sięgaj po odpowiednią ilość surowych warzyw i owoców
Warzywa i owoce, będące źródłem wody, nie tylko wpływają na odpowiedni poziom nawodnienia organizmu, ale też dostarczają niezbędnych składników mineralnych i witamin.
- Zadbaj o regularną aktywność fizyczną
Brak ruchu i długotrwałe pozostawanie w jednej pozycji sprzyja powstawaniu obrzęków kończyn dolnych. Dodatkowo brak aktywności sprzyja niewystarczającemu dotlenieniu organizmu i zaburza procesy oczyszczania z toksyn.
- Pamiętaj o regularnych badaniach
Jeśli pomimo prowadzenia zdrowego trybu życia borykasz się z problemem zatrzymywania wody w organizmie, wykonaj kontrolne badania tarczycy z oznaczeniem stężenia hormonów TSH, FT3 i FT4. Opuchlizna może być wynikiem zaburzeń pracy układu hormonalnego.