Obniżenie podatków, wycofanie się z części założeń Polskiego Ładu oraz wsparcie dla przedsiębiorców to m.in. propozycje Porozumienia na walkę z szalejącą inflacją.
Jak mówił w rozmowie Słowo za Słowo poseł Porozumienia Stanisław Bukowiec, konieczne jest szybkie działanie rządu w kwestii podatkowej. Głównym zadaniem powinno być całkowite, a nie czasowe, obniżenie VAT-u.
– Teraz mamy obniżkę VAT-u, ale tylko na czas inflacji. My proponujemy, by ta obniżka była wprowadzona w sposób permanentny. Musimy walczyć z inflacją w ten sposób, żeby obniżać podatek VAT, bo paradoksalnie, inflacja służy zwiększonym dochodom budżetu państwa. Zwiększone wpływy z tego tytułu, a szacuje się, że już wynoszą w granicach 40-50 mld zł powodują, że budżet 'puchnie’, natomiast biednieją Polacy.
Zdaniem Stanisława Bukowca, wprowadzenie przez rząd od 1 lipca obniżki podatku PIT z 17 do 12 proc. to dobra decyzja, lecz należy także pomyśleć nad wsparciem dla samorządów, do których będzie teraz wpływało mniej pieniędzy.
– Proponujemy, aby gminy miały zwiększony udział w tym podatku, dlatego że te środki, które wpływają do budżetów z tytułu podatków PIT i CIT są wykorzystywane na bieżące funkcjonowanie. To dobrze, że rząd daje środki na inwestycje, ale to nie rozwiązuje problemów codziennego funkcjonowania szkół, przedszkoli, urzędów, ośrodków zdrowia, komunikacji, czy gospodarki komunalnej, więc na to gminy potrzebują pieniędzy.
Przypomnijmy, Główny Urząd Statystyczny w ubiegłym tygodniu podał, że w czerwcu inflacja mocno poszybowała w górę. Ceny towarów i usług, w porównaniu do ubiegłego roku, wzrosły o 15,6 proc. To najwyższy wynik od ponad 25 lat. Ostatnio z tak wysoką inflacją mieliśmy do czynienia w marcu 1997 roku.