Dopłata solidarnościowa a zwrot podatku z Niemiec – znasz różnicę?

1 2 scaled 1

Niemieckie podatki kojarzone są jako jedne z najwyższych w Europie. Z jednej strony umożliwiają one skorzystanie z szerokiego pakietu zróżnicowanych ulg, jednak z drugiej – narzucają konieczność dodatkowych danin, ściśle powiązanych z wysokością zarobków. Wśród najbardziej zaskakujących, szczególnie dla imigrantów zarobkowych, opłat fiskalnych jest podatek solidarnościowy. Czym on dokładnie jest? Ile wynosi i jak wpływa na zwrot podatku z Niemiec? Wyjaśniamy w naszym poradniku.

Czym jest podatek solidarnościowy?

Podatek solidarnościowy – nazywany skrótowo Soli (od Solidaritätszuschlag) – to pozostałość po jednym z najważniejszych wydarzeń współczesnej historii Republiki Federalnej Niemiec. Kiedy w 1990 nastąpiło połączenie wschodniej i zachodniej części kraju, zauważono potrzebę wyrównania standardu życia mieszkańców z RFN i dawnego NRD. Część znajdująca się do tej pory pod wpływem ZSRR charakteryzowała się znacznie mniejszym poziomem rozwoju i inwestycji w porównaniu do części zachodniej. Dlatego też w 1991 wprowadzona została dodatkowa danina, mająca za zadanie zmniejszenie tej dysproporcji. Na przełomie ostatnich 30 lat inicjowano próby likwidacji dodatkowej opłaty fiskalnej, jednak mimo to funkcjonuje ona do dzisiaj, realnie wpływając na zwrot podatku z Niemiec. Cennik, czy raczej procentowe obciążenie podatnika zmieniło się jednak na tyle, by dzisiaj obciążenie Soli nie było zbyt uciążliwe. Dodatkowo konieczność jego płacenia obejmuje obecnie stosunkowo nieliczne grono najlepiej zarabiających.

Kto płaci solidarnościówkę?

Jak wyżej wspomnieliśmy, Soli pobierane jest niemal wyłącznie z dochodów osób prywatnych o wysokich zarobkach oraz firm, które mogą dokonywać płatności w ryczałcie. Dzisiaj dopłata solidarnościowa wyliczana jest na podstawie zarobków podatnika. Ze względu na zmiany w wysokości kwoty wolnej oraz wprowadzenie tzw. strefy łagodzącej od 2021 roku około 90% podatników niemieckich jest zwolnionych z opłaty Soli.

Jak Solidaritätszuschlag wpływa na zwrot podatku (cennik)?

Jeśli zastanawiasz się, czy Twój zwrot podatku z Niemiec zostanie obciążony dopłatą solidarnościową i w jakiej wysokości, możesz samodzielnie dokonać potrzebnych obliczeń. Osoby rozliczające się indywidualnie są zwolnione, jeśli zarabiają do 16 956 euro rocznie, dla małżonków składających niemieckiego PITa wspólnie kwota jest dwa razy większa i wynosi 33 912 euro. Przekraczające je dochody obejmuje z kolei strefa łagodząca, dzięki czemu pracownicy zarabiający niewiele więcej nie muszą odprowadzać pełnego Soli, a jedynie jego część.

Czy Niemcy zrezygnują z solidarnościówki?

Niemieccy podatnicy od dłuższego czasu naciskają, by rząd ograniczył lub całkowicie zlikwidował Solidaritätszuschlag. Decyzja ta miałaby wynikać stąd, że współcześnie różnice między wschodnimi a zachodnimi landami są dużo mniejsze niż jeszcze 30 lat temu. Działania takie jak zmiana wysokości kwoty wolnej od Soli oraz wprowadzenie strefy łagodzącej realnie wpłynęły na zwrot podatku z Niemiec (cennik) i dla wielu płatników są zwiastunem nieodległego zniesienia dodatkowej daniny w całości. Nadal jednak wskazuje się znaczące dysproporcje związane z rozwojem landów w granicach dawnych republik, dlatego dążenia do całkowitej likwidacji Soli zachodzą powoli.

Exit mobile version