Związany z regionem kajakarz Dariusz Popiela, razem z działaczami Sądeckiego Sztetlu, zainicjowali w mieście nowy projekt Ludzie Nie Liczby. Z okazji przypadającej na przyszły rok 80. rocznicy likwidacji getta w Nowym Sączu, ma odbyć się kilka wydarzeń, a także powstanie nowe miejsce pamięci.
Społeczność żydowska przed wojną stanowiła 1/3 mieszkańców Nowego Sącza. Holokaust sprawił, że zginęło spośród nich ponad 11 tysięcy. Dariusz Popiela, który do swojego rodzinnego miasta przyjechał z 5 edycją projektu Ludzie Nie Liczby, podkreślał, że celem jest odkrycie anonimowości żydowskich ofiar wojny.
– To przede wszystkim projekt o ludziach, których z nami nie ma i nie ma też o nich kto pamiętać. Naszym marzeniem było, aby Nowy Sącz dołączył do miast w Polsce, które mają upamiętnienie swoich żydowskich sąsiadów – mówił.
Z tego powodu na jednym ze skwerów na terenie dawnego getta w Nowym Sączu powstanie miejsce pamięci. Wyrytych zostanie tam około 5 tysięcy nazwisk rodzin, do których dotarli historycy.
– To są postacie bardzo wielkie, wywodzące się z naszego miasta, m.in. historyk, twórca archiwum getta warszawskiego Emanuel Ringelblum, kustosz Biblioteki Jagiellońskiej Zofia Ameisenowa, znany historyk Artur Eisenbach i wiele innych postaci – mówi Łukasz Połomski, prezes Sądeckiego Sztetlu.
Miejsce to znajduje się koło parkingu, między blokami przy sądeckiej synagodze. To skwer między ulicami Berka Joselewicza, a Kazimierza Wielkiego i Tymowskiego. Odsłonięcie tego miejsca pamięci ma być zwieńczeniem całego projektu i zaplanowany jest na końcówkę sierpnia.
Wcześniej sądeccy działacze chcą dotrzeć do młodych sądeczan. – Żaden pomnik, który zostanie postawiony, nie funkcjonuję bez pamięci. Taką pamięcią jest próba dotarcia z informacją do młodzieży. Stąd szereg działań edukacyjnych, które będziemy starać się podjąć przez cały rok – wiceprezes Artur Franczak.
Sądecka młodzież będzie mogła więc brać udział w spacerach edukacyjnych po Nowym Sączu. Dodatkowo w marcu w gmachu I LO upamiętniony zostanie wybitny historyk Emanuel Ringelblum. Przy jednej z sal lekcyjnych umieszczona zostanie tablica pamiątkowa.