Płomień z Groty Narodzenia Pańskiego przynieśli do siedziby radia przy Bema 14 harcerze z 5. tarnowskiej drużyny harcerskiej im. Janusza Korczaka z Żabna.
Jak mówi drużynowa podharcmistrz Renata Kawula, Betlejemskie Światło ma za zadanie dać światu pokój i nadzieję w trudnych czasach pandemii COVID-19.
– W kolejnych miesiącach trwania pandemii koronawirusa, w czasie gdy wydaje się, że wychodzimy z niej małymi krokami, po roku aktywnej służby, którą daliśmy światu kolejnym etapem jest nieść temu światu nadzieję. Z groty narodzenia Jezusa Chrystusa z Betlejem chcemy przynieść światu nadzieję na światło pełne ciepła, które ma moc rozświetlić naszą codzienność blaskiem nowości lepszego życia. Jak biblijny Abraham chcemy uwierzyć nadziei wbrew nadziei i wyjść w świat niosąc mu dar braterstwa i życzliwości.
Odtwarzacz plików dźwiękowychJak dodaje podharcmistrz Renata Kawula światło co roku trafia do polskich domów prosto z miejsca narodzenia Jezusa.
– W Grocie Narodzenia Pańskiego płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Sam moment odpalenia światła w Betlejem jest wyjątkowy. Ludzie potrafią się zatrzymać i powstrzymać gniew. W 30-letniej historii betlejemskiego światła pokoju nie zdarzyło się, by światło nie wyruszyło w swoją drogę.
Odtwarzacz plików dźwiękowychW studio Radia RDN Małopolska oprócz drużynowej Kawuli, Betlejemskie Światło Pokoju przyniosły druhny Maria Bieszczad i Dagmara Fido.
Zdjęcia z przekazania światła znajdziecie na rdn.pl i na naszym Facebooku.
Jako pierwsi, Betlejemskie Światło Pokoju sprowadzili z Ziemi Świętej Austriacy w roku 1986. W akcji brali udział skauci, którzy samolotem przywieźli światło wprost z Groty Narodzin Chrystusa.