Zabytkowy dworek w niedługim czasie zostanie przemianowany na Centrum Dialogu. Miasto pozyskało już na ten cel odpowiednie środki z funduszy unijnych.
Jak mówi prezydent Tarnowa Roman Ciepiela już wkrótce zostanie uruchomiona procedura przetargowa, która wyłoni wykonawcę projektu.
– W tym dworku będzie Centrum Dialogu, czyli miejsce spotkań m.in. organizacji pozarządowych, prezentacji, ale także rozmowy, dialogu, który tak bardzo jest nam potrzebny. Środki na ten cel są już zabezpieczone. Otrzymaliśmy wsparcie z tzw. Funduszy Norweskich. Lada dzień podpiszę umowę na transfer tych pieniędzy. Za kilka tygodni rozpocznie się procedura przetargowa i wyremontujemy ten budynek. On wymaga tylko lekkiego remontu, bo generalnie jest w dobrym stanie, więc myślę, że po niedługim czasie, odnowiony i w pełni dawnej świetności, będzie służył mieszkańcom.
Pomysł przekształcenia Pałacu Ślubów w Centrum Dialogu nie jest nowy. Od kilku lat toczyły się jednak kwestie związane z jego dofinansowaniem.
– To jest dokładnie przedyskutowany i przemyślany projekt. Formalności związane z pozyskaniem funduszy unijnych nie są proste. Z dużą satysfakcją muszę powiedzieć, że nasz wniosek, obejmujący m.in. Centrum Dialogu uzyskał najwyższą ocenę ze wszystkich miast, które ubiegały się o te fundusze. To jest powód do dumy dla mnie i całego zespołu, który przygotowywał wniosek. Mamy pieniądze, mamy dobry plan i mam nadzieję, że już niedługo będę mógł zaprosić tarnowian na spotkanie w dawnym Pałacu Ślubów. Być może trzeba będzie znaleźć dla tego miejsca inną, bardziej adekwatną do dzisiejszej roli, nazwę – dodaje Roman Ciepiela.
Z funduszy unijnych udało się uzyskać 15 milionów złotych, z kolei na remont przeznaczono z budżetu miasta 2,5 miliona złotych.
Pałac Ślubów jest pełnoprawną własnością miasta od 2016 roku, kiedy to Sąd Najwyższy nie przyjął do rozpoznania skargi kasacyjnej wniesionej przez właścicieli dziewiętnastowiecznego pałacu. Kasację wniosła rodzina Drillichów z Australii, która jest spadkobiercą żydowskiej rodziny Goldmanów, do których należał pałac. Goldmanowie zginęli w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej. Tarnów nabył pałac przez zasiedzenie.