Ponad 1 hektar gruntu, na którym znajdują się ruiny zamku w Melsztynie przejmie gmina Zakliczyn od Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Jest podpisany list intencyjny w tej sprawie.
Do tej pory gmina prowadziła działania na terenie dawnej fortecy w oparciu o umowę z 2008 roku, lecz nie była właścicielem gruntu.
Jak mówi dyrektor Regionalnych Lasów Państwowych w Krakowie Paweł Szczygieł, zamiana pozwoli lokalnym władzom skuteczniej działać przy odbudowie dawnej warowni.
– Jest to element budowania takiego odtworzenia świadomości historycznej, czyli uatrakcyjnienie terenu. Jest to również uszanowanie i zabezpieczenie tych ruin przed jakimś ewentualnym dalszym niszczeniem. Takie działanie podniesie również wartość turystyczną zarówno dla mieszkańców regionu jak i całej Polski.
Jak podkreśla wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, takie działania ułatwią dbanie o to miejsce.
– Powinniśmy jako naród, jako Polacy odbudować, odtworzyć te ruiny zamków średniowiecznych. Dzisiaj jesteśmy świadkami historycznego wydarzenia, ponieważ przejęcie na własność tego wzgórza zamkowego przez gminę Zakliczyn będzie na pewno ułatwiać panu burmistrzowi pozyskiwanie środków. Z całą pewnością dajemy to miejsce w dobrą opiekę. To co tworzy pan burmistrz pod nadzorem konserwatorskim z całą pewnością wpisuje się w ten plan odbudowy odtwarzania, czyli wracania do naszych korzeni, do naszej tożsamości narodowej.
Jak tłumaczy Radiu RDN burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak, przejęcie terenów melsztyńskiego wzgórza ma się odbyć na zasadzie wymiany gruntów pomiędzy gminą a Lasami Państwowymi.
– Będą to cztery działki leśne, na terenie Nadleśnictwa Brzesko, a z drugiej strony Nadleśnictwo Gromnik. Te działki były wcześniej wskazane i ustalone z Nadleśnictwami, by bardzo sprawnie dokonać tej zamiany. To historyczna chwila, która pozwoli nam nabyć własność tego obiektu. Do tej pory gmina miała formę użytkowania tego terenu. Pierwsza sprawa to jest oczywiście odbudowa wieży zamku, czyli kolejnych dwóch kondygnacji i oczywiście dachu z pozostawieniem z pozostawieniem tej przestrzeni widokowej pomiędzy szczytem muru zamkowego, a właśnie dachem.
Podpisany list intencyjny wyznacza władzom termin realizacji tego zadania, który mija 31 marca 2022 roku. Do tego czasu musi zostać zawarta umowa zamiany w formie aktu notarialnego.