– Czasem jest lepsze kilo profilaktyki, niż dekagram interwencji – mówił w 'Pomagamy i chronimy’ na antenie Radia RDN Małopolska zastępca komendanta Komisariatu Policji w Tarnowie.
Nadkomisarz Robert Kozak, w dniu rozpoczęcia akcji 'Biała Wstążka’ alarmował, że ofiary przemocy w rodzinach nie mogą zostać bez pomocy.
Tym bardziej, że chroni je ustawa, która daje nowe uprawnienia policji jeśli chodzi o wsparcie ofiar przemocy.
– Nakazy natychmiastowego opuszczenia lokalu mieszkalnego oraz zakazy zbliżania się do tego lokalu. Te przepisy są na tyle rewolucyjne, że pozwalają skutecznie odizolować sprawcę przemocy od ofiary. Do tej pory bywało tak, że w trakcie interwencji, jeżeli policja nie miała podstaw do zatrzymania takiej osoby w aresztach policyjnych, to często ten sprawca pozostawał na miejscu. Bywały nawet takie sytuacje, kiedy to ofiara musiała uciekać z domu.
Jak dodaje zastępca komendanta tarnowskiej policji, były przypadki znęcania się nad członkiem rodziny, które trwało aż pół wieku.
– Otrzymaliśmy informację z zagranicy od członków rodziny, że mąż ma się znęcać nad żoną przez 50 lat, pięćdziesiąt lat znęcania się różnego rodzaju i wymyślnych form przemocy. Tę informację dostaliśmy mailowo i na tej podstawie podjęliśmy interwencję i w tym przypadku został wydany nakaz, zakaz później między innymi, inne też środki prokuratorskie i została założona sprawa karna.
Żeby uświadomić ofiarom przemocy, jakiego i gdzie mogą szukać wsparcia, w Tarnowie ruszyła akcja 'Biała Wstążka’.
Rozpoczęła się w poniedziałek 29 listopada i potrwa do piątku 3 grudnia.
W 10. edycję akcji 'Biała Wstążka” zaangażowały się różne instytucje, działające na terenie Tarnowa.
Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Kamila Kabat mówi jak duży jest odzew na akcję w Tarnowie.
– W MOPS w ramach kampanii 'Biała Wstążka’ będą organizowane dyżury psychologa i prawnika. Uruchomione są też dyżury specjalistów, dyżury pełnią też specjaliści w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, w Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Terapeutycznej, w Centrum Wsparcia Pokrzywdzonych Przestępstwem im. Jana Tarnowskiego.
W akcję zaangażowała się także tarnowska policja.
Jak wynika z policyjnych statystyk, tylko w tym roku na terenie Tarnowa policjanci założyli ponad 280 niebieskich kart.
Bywały jednak lata, że kart było w mieście założonych około 500 rocznie.
Akcja 'Biała Wstążka’ odbywa się w ponad 60 krajach na całym świecie.