Misja i chęć pomocy innym – tak określiła rolę pracownika socjalnego Minister Rodziny i Polityki Społecznej. Marlena Maląg wzięła udział w III Powiatowym Dniu Pracownika Socjalnego, który odbył się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.
Minister Maląg w rozmowie z radiem RDN zwróciła uwagę na dużą odpowiedzialność i obciążenie z jakim codziennie mierzą się pracownicy instytucji pomocowych.
– Te osoby spotykają się codziennie z trudnymi sytuacjami, wyciągają pomocną dłoń dla drugiego człowieka. Dlatego święto pracownika socjalnego to jest ten moment zatrzymania i przede wszystkim podziękowania. W tym roku zostały wprowadzone systemowe zmiany w ustawie o pomocy społecznej, aby dodatek, który pracownicy socjalni otrzymują zwiększyć do 400 zł. Przyspieszono również możliwość tego 10-dniowego urlopu, który jest dostępny nie po 5, a po 3 latach pracy.
Jak zaznaczył starosta tarnowski Roman Łucarz, uroczystość miała na celu docenienie ciężkiej pracy ludzi, którzy niosą pomoc innym.
– Praca, którą wykonują pracownicy socjalni jest bardzo szeroko pojęta. Począwszy od gmin , a skończywszy na powiecie. Tych zadań jest bardzo wiele, również ogrom pracowników jest w to zaangażowanych. Dlatego tutaj dzisiaj jesteśmy ażeby uhonorować te osoby, podziękować za ich trud. Ta praca to właściwie służba, która musi się charakteryzować wielką empatią, wielką cierpliwością, wrażliwością na problemy drugiego człowieka.
Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Lisiej Górze Urszula Zając, podkreśliła, że takie wydarzenia są ukłonem w stronę wszystkich instytucji pomocowych, które działają w regionie.
– Jest to dla nas zaszczyt i podziękowanie dla nas za naszą ciężką pracę. Zwłaszcza w tym okresie, gdy jest pandemia. Nasi pracownicy wkładają wszelki trud i wysiłek żeby dotrzeć do każdego podopiecznego, który tej pomocy potrzebuje. Staramy się wykonywać swoją pracę jak najlepiej – to jest nasza dewiza.
W ramach III Powiatowego Dnia Pracownika Socjalnego dyrektorzy lokalnych DPS-ów i innych instytucji pomocowych otrzymali okolicznościowe dyplomy i drobne upominki.
W całej Polsce pracuje 23 tys. pracowników socjalnych.