Przynajmniej raz w roku ważne jest wykonywanie badań profilaktycznie. Wśród nich powinna znaleźć się MORFOLOGIA, OB, TSH czy glukoza.
Badania warto wykonywać nie tylko wówczas, kiedy lekarz uzna, że potrzebna jest diagnostyka w kierunku konkretnych chorób lub gdy pojawią się niepokojące objawy. Profilaktyka odgrywa ogromną rolę. To dzięki niej udaje się wykryć choroby we wczesnym stadium zaawansowania, a co za tym idzie, skuteczniej je leczyć. Przynajmniej raz w roku warto zadbać o zdrowie poprzez wykonanie kilku badań krwi.
W punkcie pobrań diagnostyki można wykonać także badania genetyczne.
Największy wybór badań laboratoryjnych: Punkt pobrań diagnostyki – Nowy Sącz, ul. Broniewskiego 3.
Morfologia jest najważniejsza.
Jednym z najważniejszych badań jest morfologia. Morfologia pozwala na ogólną ocenę stanu zdrowia. Dzięki niej można dokonać wstępnej diagnostyki anemii, niedoborów odporności, stanów zapalnych, infekcji, chorób rozrostowych szpiku i układu limfatycznego. Warto sprawdzić również poziom glukozy. To podstawowe badanie w rozpoznawaniu i monitorowaniu leczenia cukrzycy. Cukrzyca nazywana jest pierwszą niezakaźną epidemią na świecie. W pakiecie podstawowych badań jest także OB (odczyn Biernackiego). To badanie wykrywa stany zapalne, w tym tkanki łącznej i naczyń; chorób zakaźnych (głównie bakteryjnych), chorób nerek, chorób krwi i chorób nowotworowych, w tym chorób związanych z produkcją nieprawidłowych białek. Należy jednak pamiętać o przeciwwskazaniach do badań krwi.
Dowiedz się więcej o badaniach krwi: https://badaniakrwi.pl/.
Sprawdź wcześniej, w jakich godzinach czynne są punkty pobrań a szczególnie do jakiej godziny jest pobranie materiału.
Kontrola wątroby i tarczycy
Zaleca się wykonywanie okresowego badania profilaktycznego stanu wątroby. Im wcześniej zostaną wykryte nieprawidłowości, tym szybciej będzie można wdrożyć skuteczne leczenie. Stan wątroby można sprawdzić za pomocą badań laboratoryjnych. Najważniejsze to tzw. próby wątrobowe: ASPAT, ALAT, bilirubina całkowita i białko całkowite. Wysoki wynik ALT i AST może świadczyć o uszkodzeniu komórek wątroby w ostrych i przewlekłych chorobach wątroby, takich jak wirusowe zapalenia wątroby typu B i C, toksyczne uszkodzenie wątroby, marskość wątroby, ale również o niewydolności krążenia, zawale serca, mononukleozie zakaźnej i hipoksji.
Ważne jest również kontrolowanie czynności pracy tarczycy. Za pracę gruczołu tarczycy odpowiedzialny jest hormon TSH, który wytwarzany jest w przysadce mózgowej. Stężenie zmienia się na zasadzie sprzężenia zwrotnego, które związane jest ze zmianą poziomu hormonów, które są wydzielane przez tarczycę. Jeśli tarczyca produkuje zbyt mało hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu, wtedy występuje niedoczynności tarczycy, jeśli natomiast produkuje za dużo hormonów, wtedy występuje nadczynność. Aby określić, z którym problemem w działaniu tarczycy mamy do czynienia, konieczne jest wykonanie badania poziomu TSH. Normy TSH dla dorosłej osoby wahają się w przedziale 0,4-4,0 mlU/l. Ale nie są stałe.
Warto także profilaktycznie wykonać badanie na stężenie kreatyniny. Badanie to jest ważne w diagnostyce funkcji nerek i chorób przemiany materii. Kreatynina jest produktem przemian białka i jednym z głównych związków azotowych we krwi. Nie można również zapominać o lipidogramie. Profil lipidowy jest badaniem określającym poziom cholesterolu całkowitego, frakcji cholesterolu LDL, HDL oraz trójglicerydów. Jest to bardzo ważne w wykryciu chorób sercowo-naczyniowych, które stanowią główną przyczynę śmierci kobiet i mężczyzn na świecie.