Nie tylko prezydent Tarnowa dostanie podwyżkę. Na jaką pensję mogą liczyć wójtowie i burmistrzowie z regionu?

258753216 1782002685521755 976429035679544745 n

Nawet o kilka tysięcy złotych więcej zarobią samorządowcy po podwyżce ich pensji. Ostatecznie decydują o tym radni. Nowa ustawa sejmowa z sierpnia tego roku w praktyce podnosi zarobki wszystkich samorządowców.

Dotychczas zarobki większości wójtów i burmistrzów w regionie wynosiły w gminach do 15 tysięcy mieszkańców nieco ponad 9 tysięcy złotych brutto. Teraz będzie to nawet kilkanaście tysięcy.

Podwyżki zostały już uchwalone między innymi w gminie Szerzyny i Wietrzychowice. W pierwszej z nich wójt Grzegorz Gotfryd będzie zarabiał ustawowo minimalną pensję, czyli 13 936 złotych brutto.

– Przez pierwsze dwa lata kadencji moje zarobki były najniższe w Małopolsce i wynosiły niecałe 7 tysięcy brutto – mówił w programie 'Słowo za Słowo’.

– Wynagrodzenie jest nieodzownym elementem pracy. Za pracy należy się wynagrodzenie, każdemu wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi również. Przypomnę, że w okresie pierwszych dwóch lat wynagrodzenie wójta Szerzyn było najniższe w Małopolsce.

Nieco inaczej sprawa ma się w najmniejszej gminie w regionie tarnowskim – Wietrzychowicach. Tutaj wójt Tomasz Banek będzie zarabiał więcej niż prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. Jego wynagrodzenie zostało podniesione do 18 tysięcy złotych brutto.

– Taką decyzję podjęli radni – tłumaczy Tomasz Banek.

– Była dyskusja z radnymi na ten temat mojego wynagrodzenia i radni zaproponowali mi taką stawkę. Podwyżka wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku i nie będzie wyrównania za poprzednie miesiące. Dotychczas zarabiam około 10 tysięcy.

W większości samorządowcy czekają jeszcze na decyzje dotyczące swoich zarobków. Te zostaną podjęte na najbliższych posiedzeniach rad gmin i miast.

– Decyzję o swojej podwyżce pozostawiam radnym – mówi Radiu RDN Tadeusz Bąk, burmistrz Wojnicza.

– Nie wiem jak radni podejdą do problemu, co zrobią i co uchwalą. Wszystko uzależnione jest od rady. Tutaj trzeba mieć trochę wyczucia, w szczególności że ja będę się wsłuchiwał w to co radni będą mówić.

Podobnych decyzji należy się spodziewać też w Gręboszowie, gdzie funkcję wójta piastuje najmłodszy włodarz w regionie Krzysztof Gil.

– Będę chciał, żeby to była najniższa ustawowo pensja, czyli 13 936 złotych brutto – przekazał radiu RDN Małopolska.

W tym samym tonie o podwyżce dla burmistrza wypowiadał się także zastępca burmistrza Szczucina Tomasz Bełzowski, gość programu 'Słowo za Słowo’.

– Analizując wynagrodzenie burmistrza jest ono poniżej stawek minimalnych, więc aby doprowadzić do ładu prawnego, musimy podnieść te pobory stosując te najniższe stawki.

Nowe stawki w większości samorządów zostaną uchwalone do końca listopada. Natomiast już w czwartek radni miejscy w Tarnowie będą dyskutować nad podwyżką dla prezydenta Romana Ciepieli. Ten wnioskował o to, aby jego nowe zarobki wynosiły 17 400 złotych brutto.

Więcej na ten temat tutaj:

https://www.rdn.pl/news/roman-ciepiela-o-swojej-podwyzce-pracuje-bardzo-intensywnie-i-nie-jest-to-praca-osmiogodzinna

Exit mobile version