– Kobiety wciąż częściej padają ofiarami przemocy – zauważa dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej Agnieszka Anioł-Głuszek.
Do Punktu Interwencji Kryzysowej cały czas zgłaszają się mieszkańcy powiatu dąbrowskiego, którzy potrzebują wsparcia i podpowiedzi, jak poradzić sobie z oprawcą. Zdecydowaną większość osób nękanych stanowią panie.
Jak mówi Radiu RDN Małopolska Agnieszka Anioł-Głuszek, największym problemem wcale nie jest przemoc fizyczna.
– Przemoc psychiczna, taka chyba najtrudniejsza, bo najciężej ją udowodnić i zdiagnozować, objawia się jakimiś wyzwiskami, obrażaniem, nieustannym krytykowaniem, nieustannym pokazywaniem, że nie jesteś niczego warta, czy warty, bo też zdarzyły się sytuacje, że ofiarami byli mężczyźni, ale jest to naprawdę niewielki odsetek w stosunku do pozostałych.
Jak dodaje dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej, często osoby doznające przemocy zostają same ze swoim problemem.
– Często zdarzają się sytuacje, że te kobiety nie mają wsparcia w rodzinie. Słyszą od najbliższych, że to jest twój mąż, nie wynoś tego poza dom, poradźcie sobie sami z tym. Był nawet taki przypadek, że matka powiedziała do córki, że ona też była w takiej sytuacji i wytrzymała, więc ona tez powinna wytrzymać ze względu na dzieci. Jednak właśnie ze względu na te dzieci powinno się dążyć do zmiany sytuacji, żeby właśnie dzieci mogły czuć się bezpiecznie i nabrać prawidłowych wzorców.
Osoby, które doznają różnego rodzaju przemocy, mogą szukać wsparcia w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej.
Dyżury pełni tu dwóch psychologów, prawnik i pracownik socjalny. Pomoc może znaleźć zarówno ofiara, jak i sprawca.
Są tu prowadzone programy korekcyjno-edukacyjne, z których w tym roku skorzystało 13 uczestników, w zeszłym roku na zajęcia przychodziło 15 panów.
– Przychodzą i na tych zajęciach naprawdę mogą się nauczyć, jeżeli tylko chcą, tego jak sobie radzić właśnie z agresją, z wybuchami złości, jak sobie radzić z tymi emocjami, które gdzieś znajdują ujście w niewłaściwy sposób – dodaje Agnieszka Anioł-Głuszek.
Do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej można dzwonić pod numer telefonu 14 642 44 15 lub całodobowo 501 128 833.