Medal 'Zasłużony Kulturze Gloria Artis’ dla dębickiego dyrygenta oraz prezesa Dębickiego Towarzystwa Muzyczno-Śpiewaczego, Pawła Adamka. Nagrodę uroczyście przekazał marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.
Odznaczenie zostało przyznane Adamkowi przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, m.in. za realizację oper Stanisława Moniuszki.
Wyróżniony nie ukrywał dumy i wzruszenia z odebrania medalu. Podkreślał jednak, że na to odznaczenie składa się praca jego całego zespołu.
– Doskonale wiem, że odznaczenie zostało wręczone na moją marynarkę, ale ten medal otrzymali wszyscy, którzy ze mną współpracują. Zdaję sobie sprawę, że ja jestem tym, który rzuca hasła, pomysły, ale bez tych osób, które przyjmują je do realizacji, nic by nie było. W związku z tym chciałem wyróżnić moich chórzystów, młodzież z orkiestry, solistów, pracowników Miejskiego Ośrodka Kultury, czy cały aparat wykonawczy i realizatorski. To oni odpowiadając na moje pomysły biorą się do pracy i wspólnymi siłami tworzymy to, co później widzowie mogą oglądać na scenie – mówił Paweł Adamek.
Dębicki dyrygent po odbiorze nagrody przedstawił dane statystyczne dotyczące swoich oper. W ciągu 21 lat na scenie zaprezentowało się ponad 1350 artystów profesjonalistów i amatorów, a efekty ich pracy zobaczyło około 98 tys. osób, na scenach m.in. Dębicy, Mielca, Łańcuta, Świeradowa- Zdroju, Iwonicza- Zdroju oraz Nowego Sącza. W realizacji przedsięwzięć muzycznych brały udział parafialne chóry, orkiestra, tancerze, uczniowie szkół podstawowych oraz przedszkolaki.
Nagrodzony wspólnie z artystami amatorami wystawił opery Stanisława Moniuszki 'Verbum nobile’, 'Flis’, 'Straszny dwór’, 'Halka’, 'Hrabina’, 'Jawnuta’, 'Nowy Don Kiszot, czyli sto szaleństw’.
Dębiccy artyści mają także na koncie 'Nabucco’ Giuseppe Verdiego, 'Carmen’ Georges Bizeta, 'Napój miłosny’ Gaetano Donizettiego oraz 'Jesus Christ Superstar’ Andrew Lloyda Webbera i Tima Rice’a.