Ponad 30 tysięcy podpisanych umów na ponad 154 miliony złotych w samej Małopolsce – to dotychczasowy bilans programu 'Czyste Powietrze’, który od 2018 roku realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Jak mówi prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie Kazimierz Koprowski, program 'Czyste Powietrze’ cieszy się sporym zainteresowaniem.
– Od samego początku programu do Wojewódzkiego Funduszu w Krakowie wpłynęło ponad 39 tysięcy wniosków. Zdecydowana większość dotyczy wniosków dotacyjnych, natomiast zgłoszono także ponad 100 wniosków o pożyczkę. Łącznie jeżeli popatrzymy na całość programu 'Czyste Powietrze’ w Polsce, to tych wniosków wpłynęło ponad 264 tysiące na kwotę ponad 4 miliardy 320 milionów złotych.
Do tej pory w całym kraju wypłacono ponad 2 miliardy złotych. Duża część z tych pieniędzy trafi do mieszkańców województwa małopolskiego.
– Łącznie mamy prawie 600 milionów złotych alokowanych środków, czyli tych pieniędzy, które zostały nam przyznane z Narodowego Funduszu. Wypłaty do Małopolan idą systematycznie. Na razie wypłaciliśmy ponad 154 miliony złotych naszym beneficjentom. Są to środki wypłacone zarówno w formie dotacji jak i pożyczki – mówi Kazimierz Koprowski.
Jak przedstawia prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, środki przekazywane beneficjentom podlegają kontroli, jednak w zdecydowanej większości wypada ona pozytywnie.
– Mamy stosowne służby, które kontrolują wykonanie zadań. Głównie są one skierowane do beneficjentów, którzy wykonują zadania związane z 'Czystym Powietrzem’ własnymi siłami, czyli nie zatrudniają żadnej zewnętrznej firmy. Jak się okazuje, na obecną chwilę u znakomitej części beneficjentów te kontrole wyszły pozytywnie. Dosłownie tylko u 3-4 beneficjentów wykryliśmy nieprawidłowości i musieli oni zwrócić środki wraz z odsetkami.
Program 'Czyste Powietrze’ realizowany jest w całej Polsce od 2018 roku. Jego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.
Na terenie całej Małopolski obowiązuje uchwała sejmiku, która obliguje posiadaczy wszystkich nieekologicznych źródeł ciepła do ich usunięcia do 1 stycznia 2023 roku.