Czy odżywka do włosów wystarczy, by je nawilżyć?

3d7355876ed3ec74b5ca4903d0133e33

Stosując produkty pielęgnacyjne do włosów, chcemy osiągnąć oczekiwane efekty, takie jak wzmocnienie pasm, oczyszczenie skóry głowy i przywrócenie jej właściwego nawilżenia, a także pobudzenie do wzrostu tak zwanych baby hair. Producenci kosmetyków prześcigają się w tworzeniu coraz to ciekawszych formuł z wykorzystaniem innowacyjnych substancji aktywnych. W codziennej pielęgnacji pojawia się zazwyczaj szampon i odżywka do włosów. Ale czy to wystarczy, aby zachować odpowiedni poziom nawilżenia?

Szampon i odżywka – podstawowy duet pielęgnacyjny

Najczęściej stosowanym duetem jest szampon i odżywka do włosów. Właśnie te kosmetyki zobaczymy w większości łazienek, ponieważ to absolutna podstawa w oczyszczaniu i nawilżaniu skóry głowy oraz pasm. Mogą mieć przeróżne właściwości i działanie, co warunkują zawarte w nich składniki. W ten sposób dbamy, aby fryzura była prosta w układaniu, a kolor wyrazisty (szczególnie gdy farbujemy włosy). Zazwyczaj jednak stosowanie tylko dwóch produktów to wciąż za mało, dlatego codzienną pielęgnację musimy poszerzyć o inne produkty. Jakie? Są to między innymi maski, mgiełki, wcierki, pianki czy sera aplikowane na całą długość bądź końcówki.

Odżywka do włosów – kiedy ją aplikować?

Na początku warto dowiedzieć się, kiedy powinniśmy aplikować odżywkę. Tak naprawdę jest to jeden z tych preparatów pielęgnacyjnych, który można zastosować po każdym myciu, ale nie tylko. Włosomaniaczki stosują odżywki także przy olejowaniu włosów jako podkład zabezpieczający pasma. Dzięki temu późniejsze oczyszczanie będzie łatwiejsze i skuteczniejsze, za to sama fryzura będzie wyglądała zdumiewająco przez długi czas.

W przypadku fal bądź loków odpowiednio dobrana odżywka do włosów będzie rozpoczynała proces mycia. Wystarczy rozprowadzić ją na długości i dopiero wtedy przejść do aplikowania szamponu na skalp. Podwójne użycie tego produktu gwarantuje, że skręt będzie mocniej podkreślony, a same włosy idealnie nawilżone.

Warto dodać, że na rynku kosmetycznym pojawiły się również preparaty, których nie musimy spłukiwać. Tego rodzaju odżywka do włosów często występuje w formie sprayu. Rozpylamy ją niczym mgiełkę i czekamy, aż wchłonie się w nasze pasma. Może mieć działanie wygładzające, nawilżające, ale też podkreślające skręt czy niwelujące puszenie. Ta formuła staje się coraz popularniejsza, ponieważ pozwala nam oszczędzić czas podczas codziennego dbania o włosy.

Jaki kosmetyk może zastąpić odżywkę do włosów?

Co prawda odżywka do włosów nie musi być zastępowana przez inny produkt, natomiast inny kosmetyk może uzupełnić jej działanie. Mowa o masce, której nie aplikujemy przy każdym użyciu, a zazwyczaj raz lub dwa razy w tygodniu. Jej działanie jest nieco silniejsze, a skład bogatszy. Nie zaleca się nakładać masek zbyt często, ponieważ łatwo o uzyskanie odwrotnego efektu niż oczekiwany. Zazwyczaj maski pomagają w osiągnięciu równowagi PEH, dlatego też zawierają emolienty, proteiny i humektanty.

Jaka odżywka do włosów będzie najlepsza do codziennego stosowania?

Zanim kupisz nową odżywkę, sprawdź, z jaką porowatością masz do czynienia. Możesz wykonać prosty test, w którym określisz, jak Twoje włosy reagują na konkretne składniki oraz jak zachowują się w czasie dnia. Na podstawie tego dowiesz się, czy brakuje im emolientów, humektantów czy może protein. Brak zachowania równowagi PEH sprawia, że fryzura staje się trudna w układaniu. Pasma puszą się lub wręcz odwrotnie  – są oklapnięte.

Na półkach drogeryjnych znajdziesz nawet odżywki, które wzmacniają kolor i zapobiegają wypłukiwaniu farby. Niektóre z nich są w stanie niwelować żółtawy odcień, co jest bardzo częstym zjawiskiem przy farbowaniu na blond. Zwróć uwagę na to, że tego kosmetyku nie aplikujemy na skórę głowy, dlatego nie powinniśmy zwracać tak dużej uwagi na sam skalp. Tutaj stosujemy szampon i to on będzie peelingował, nawilżał czy walczył z łupieżem.

Odżywka do włosów powinna być prosta w nakładaniu, ale nie powinna też sprawiać trudności przy jej zmywaniu. Kosmetyki, które mocno oblepiają pasma, sprawiają, że są one zbytnio obciążone, a przez to zanika uniesienie ich u nasady.

Exit mobile version