Mimo zakończenia Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, wciąż jeszcze możemy się spodziewać telefonu od ankietera, który zada nam kilka pytań związanych ze spisem.
Badanie kontrolne zostanie przeprowadzone w dniach 12-24 listopada.
Jak mówi Renata Ptak z Głównego Urzędu Statystycznego w Krakowie, badanie ma sprawdzić poprawność spisu i oszacować ewentualne błędy.
– Podstawowym celem takiego badania jest sprawdzenie jakości spisu i oszacowanie ewentualnych błędów. Nie jest ono wykonywane w celu kontroli informacji przekazanych przez Polaków, ale sprawdzenie tego, w jaki sposób nasze założenia były prawdziwe, dobre i się sprawdziły.
W całej Polsce ponownie zostanie wylosowanych do skontrolowania 100 tys. mieszkań. W samej Małopolsce ankieterzy zadzwonią do ponad 7 tys. osób.
Urzędnicy przekonują, że zadawane pytania będą proste i nie ma się czego obawiać.
– To będzie znacznie krótsza ankieta. Ankieter badania kontrolnego będzie miał za zadanie przeprowadzić wywiad telefoniczny z pełnoletnią osobą spisaną w mieszkaniu, która w tym spisie zasadniczym pełniła rolę pierwszego respondenta. Taka osoba dostanie pytania kontrolne, zarówno z tej części indywidualnej, jak i dotyczącej mieszkania – mówi Renata Ptak.
Udział w badaniu kontrolnym jest obowiązkowy. Jak przekonują urzędnicy, wszelkie informacje udzielone ankieterom są objęte tajemnicą statystyczną.
Ankieterzy będą dzwonić z numeru 22 828 88 88. Tożsamość ankieterów będzie można sprawdzić na stronie internetowej spis.gov.pl lub dzwoniąc na infolinię 22 279 99 99.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwał od 1 kwietnia do 30 września. Jak przekazują pracownicy Głównego Urzędu Statystycznego, pierwsze, wstępne dane związane ze spisem powinny się pojawić na początku 2022 roku.