Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego, który działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu nie może używać logo teatru. Sprzeciwiają się temu członkowie grupy, którzy 2 lata temu odłączyli się od MOK-u.
Pismo w tej sprawie wpłynęło w poniedziałek (8.11) do miejskiej jednostki. Część aktorów i sympatyków teatru skupiona przy reżyserze Januszu Michaliku i działająca przy Małopolskim Centrum Kultury Sokół przypomina, że logo Teatru Robotniczego zostało opatentowane.
Co na to ratusz?
– Nie zgadzamy się z działaniami, sprowadzającymi stuletni teatr do znaku towarowego – komentuje Magdalena Majka, zastępca prezydenta Nowego Sącza.
– Teatr Robotniczy nie jest instytucją. To złe słowo. Teatr Robotniczy nie miał nigdy zinstytucjonalizowanej formy działania. Zawsze funkcjonował jako amatorska grupa, działająca przy Domu Kultury Kolejarza, a później przy Miejskim Ośrodku Kultury – wyjaśniła.
Obie strony konfliktu na razie wykluczają wspólne działania w ramach rozpoczętych obchodów 100-lecia teatru, których kulminacja przypada na przyszły rok.
Tymczasem Rada Artystyczna Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu (tego działającego przy MCK Sokół), przysłała do naszej redakcji oświadczenie zatytułowane: „Teatr jest tylko jeden”.
Czytamy w nim między innymi: „W związku z nagminnym wykorzystywaniem przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu do swoich akcji promocyjnych nazwy Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego, apelujemy o zaprzestanie tych rażąco naruszających prawo oraz honor naszej artystycznej społeczności działań (…)”.
Oświadczenie zostało podpisane w imieniu 130 osób związanych z teatrem, w tym aktorów i reżyserów. Autorzy tekstu nawiązują też do kulisów odejścia Teatru Robotniczego ze struktur Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu po zmianie władzy w sądeckim ratuszu w 2018 roku.
Całe oświadczenie można zobaczyć tutaj.