Limanowska Słaza po trzech latach przerwy – związanych z pandemią i przebudową Limanowskiego Domu Kultury – wróciła do nowego budynku LDK przy ul. Bronisława Czecha. Widzowie w ostatnich latach gromadzili się albo przed ekranami komputerów, aby oglądać transmisję, albo w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Limanowej gdzie odbywały się ostatnie edycje. W tym roku przez cztery dni można było podziwiać zespoły podtrzymujące dziedzictwo kulturalne z całego powiatu limanowskiego.
Na scenie prezentowane były: muzyka, tańce, gwara, zwyczaje i obrzędy ludowe. Wszystko w odniesieniu do tradycji Lachów, Zagórzan i Górali. Trzy dni prezentacji zwieńczyła ceremonia rozdania nagród i koncert finałowy.
– To jest jeden z najbardziej zróżnicowanych etnograficznie regionów w Polsce. Tak twierdzą regionaliści. Dlatego ta Limanowska Słaza jest tak zróżnicowana, bo w jednym miejscu możemy pokazać tygiel różnorodnych strojów i obyczajów – mówi dyrektor LDK, Magdalena Szczygieł- Smaga.
Wykonawcy z powiatu limanowskiego prezentowali się w kilku kategoriach: Zespoły Regionalne, Grupy Regionalne, Muzyki Ludowe, Instrumentaliści, Śpiewacy, Grupy Śpiewacze, Gawędziarze Ludowi oraz Mistrz i Uczeń. Transmisję z festiwalu można zobaczyć na stornie LDK i kanale YT Domu Kultury.