Rozdano nagrody za najlepsze projekty zrealizowane z funduszy unijnych

gala1 1

Oczyszczalnia ścieków w gminie Iwkowa, budowa trasy rowerowej Velo Dunajec w gminie Wierzchosławice, modernizacja Parku Strzeleckiego w Tarnowie czy rozbudowa i modernizacja Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie –  m.in. te projekty zostały nagrodzone podczas gali 'Fundusze z Kulturą’, zorganizowanej przez Województwo Małopolskie w Centrum Sztuki Mościce.

Łącznie wyróżniono ponad 20 projektów z powiatów: bocheńskiego, brzeskiego, dąbrowskiego i tarnowskiego. Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka podkreślał, że to mieszkańcy mieli zasadniczy wpływ na to, które projekty zostaną wyróżnione.

– Od siedemnastu lat w Małopolsce i w naszym kraju są widoczne środki europejskie. Dzisiejsza uroczystość pokazuje, że część projektów zostało wybranych właśnie przez mieszkańców. To oni wybrali projekty, a następnie na nie głosowali, by mogły zostać wyróżnione. To są projekty z różnych obszarów. Mówimy nie tylko o projektach infrastrukturalnych, ale także o inwestycjach w ochronę zdrowia, czy takie, które dbają o najmłodszych. Ważne jest to, że środki europejskie w naszym regionie są dobrze wydatkowane przez beneficjentów i z roku na rok nasi beneficjenci są coraz bardziej aktywni i środki są bardzo dobrze inwestowane w nasze województwo.

Jednocześnie Łukasz Smółka przekonywał, jak wielkim beneficjentem środków europejskich jest region tarnowski i całe województwo.

– Środki, które były zainwestowane o wartości ponad 1,7 mld zł, gdzie wartość wszystkich projektów w Małopolsce to ponad 2,5 mld zł pokazuje, że region tarnowski, jak i całe województwo rozwija się. Teraz jesteśmy w Tarnowie, następnie będziemy w Nowym Sączu i Krakowie. Pokazujemy, że całe województwo dobrze inwestuje fundusze europejskie i to jest istotne, że te środki są wśród mieszkańców. To mieszkańcy mówią jaki projekt jest dla nich istotny i liczymy, że przy okazji następnych lat również te projekty będą tak, aby mieszkańcy się z nich cieszyli i mogli z nich korzystać.

Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela podkreślał, że 17 lat Polski w Unii Europejskiej i fundusze europejskie przyczyniły się do znacznego rozwoju regionu.

– To są dziesiątki, jeśli nie setki inwestycji i programów, które absolutnie wpłynęły na poprawę jakości naszego życia. Najprościej byłoby wymienić wszystkie inwestycje gołym okiem, ale w tym miejscu chciałbym się skupić na tym, czego może nie wszyscy zauważają, czyli na wyrównaniu jakości życia każdego tarnowianina. Wystarczy zobaczyć, jak dużo zmieniło się chociażby w edukacji. Europejski Fundusz Społeczny spowodował, iż np. w zakresie szkolnictwa zawodowego mamy środki finansowe, której do tej pory nie było.

Najwięcej wyróżnionych projektów, bo aż trzy, dotyczyły inwestycji w gminie Iwkowa. Wójt Bogusław Kamiński podkreślał, ten sukces to efekt dobrego współdziałania wszystkich podmiotów w gminie.

–  Cieszymy się z tego jako społeczność, jako wspólnota. Te statuetki, które odebrałem dedykuję wszystkim mieszkańcom, bo to jest efekt naszej wspólnej pracy, naszego zaangażowania przez lata i pewnego pomysłu, jak rozwijać gminę i jak czynić ją przyjazną dla mieszkańców i jednocześnie dla środowiska. Uważamy, że rozwój nie musi być kosztem środowiska. Możemy to wszystko połączyć i myślę, że te statuetki w jakimś stopniu o tym świadczą.

Starosta brzeski Andrzej Potępa mówił, że tego typu wyróżnienia dają satysfakcję i mogą stanowić motywację do dalszych działań.

– W powiecie w zasadzie we wszystkich dziedzinach życia staramy się pozyskiwać fundusze i robimy to bardzo skutecznie, dlatego że praktycznie wszystkie nasze projekty uzyskały dofinansowanie. Mówimy tutaj o pełnym przekroju – od infrastruktury po służbę zdrowia, edukację czy fundusze dla niepełnosprawnych. Jeżeli jest szansa otrzymać za to nagrodę to jest to faktycznie dodatkowa radość i motywacja do tego, by jeszcze więcej robić. To również dowód na to, że mieszkańcy zauważają, co robimy i daje to pełną satysfakcję.

Na gali przyznano także specjalne wyróżnienie za projekt, który otrzymał największą liczbę głosów. Zwycięską inwestycją okazała się budowa trasy rowerowej Wierzchosławice-Dwudniaki-Velo Dunajec w gminie Wierzchosławice. W nagrodę przedstawiciele gminy pojadą do Brukseli na unijne konsultacje.

– Projekt ten otrzymał największą liczbę głosów i za tą dużą aktywność mieszkańców wójt gminy Wierzchosławice otrzymał symboliczny czek na wyjazd do Brukseli. Liczymy, że przedstawiciele samorządu gminy Wierzchosławice będą z nami w tym wyjeździe uczestniczyć, ponieważ istotne jest to, by nasze doświadczenia związane z realizacją funduszy europejskich były przedstawione i skonsultowane na arenie międzynarodowej – powiedział Łukasz Smółka.

Gala’ Fundusze z Kulturą’, była podsumowaniem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Od poniedziałku (8.11) z kolei ruszają w Tarnowie konsultacje społeczne w sprawie rozdysponowania unijnych środków na lata 2021-2027. Małopolska w ciągu najbliższych sześciu lat będzie miała do wydania ponad 10 mld złotych.

Laureaci Plebiscytu 'Fundusze Europejskie są w Małopolsce’

Powiat bocheński

Powiat brzeski

Powiat dąbrowski

Powiat tarnowski

Miasto Tarnów

Czytaj także:

https://www.rdn.pl/news/co-powstanie-w-regionie-za-unijne-pieniadze-ruszyly-konsultacje-spoleczne

Exit mobile version