30 października 1918 roku burmistrz miasta Tadeusz Tertil ogłosił, że Tarnów jako pierwsze miasto w Polsce dołącza do odradzającej się Rzeczpospolitej. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza lokalne władze, służby i politycy złożyli wieńce.
Jak powiedział prezydent miasta Roman Ciepiela, tarnowianie mogą czuć dumę z przodków, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości.
– Uznajemy iż Tarnów był pierwszym miastem, który był niepodległy w rodzącej się ojczyźnie. To jest akt potwierdzenia takiej wielkiej determinacji mieszkańców Tarnowa by czuć się niepodległym w niepodległej Polsce. Ten proces był oczekiwany w Tarnowie akurat 146 lat, a nie 123 jak w pozostałych zaborach. Mamy się z czego cieszyć. Cieszymy się dzisiejszą niepodległością i oby nigdy tego miana nie utracić.
Tarnowianie obecni na uroczystości zdają sobie sprawę z wagi wydarzenia jakie miało miejsce 103 lata temu.
– Powód do dumy, której chyba większość mieszkańców nie jest świadoma. Młode pokolenie chyba nie do końca docenia co to jest niepodległość. Nie miała tego nieszczęścia jej stracić. Starsze już inaczej to odbiera. Nie ma ważniejszego wydarzenia w naszej historii. – Otrzymaliśmy, a właściwie wywalczyliśmy sobie sami niepodległość – nic nie było nam dane. Naród się do tego przygotowywał, oddał daninę krwi.
Przy Grobie Nieznanego Żołnierza zebrani uroczyście odśpiewali Rotę i zapalili znicz.
To nie koniec uroczystości związanych z rocznicą niepodległości miasta Tarnowa. O 13 w Ratuszu odbędzie się uroczysta Sesja Rady Miasta, zostaną również wręczone młodzieży Nagrody im. Tadeusza Tertilla.