Po rocznej przerwie organizatorzy akcji Ratujmy Sądeckie Nekropolie zapowiadają, że zbiórki będą prowadzone na większej liczbie cmentarzy. Datki zbierane w niedzielę (31.10) i w poniedziałek (1.10) jak zawsze będą przeznaczone na odnowienie zapomnianych nagrobków.
Zaczęło się od cmentarza komunalnego przy ul. Rejtana, gdy mury i bramy otaczające nekropolię były w opłakanym stanie. Gdyby nie kwesta, która odbyła się w 2000 roku, umocnień i konserwacji nie udałoby się wykonać.
– Najpierw były chyba cztery stowarzyszenia, które brały udział w tej kweście, dzisiaj jest ich dużo więcej. Ideą jest to, abyśmy uratowali od całkowitego zniszczenia, te piękne nagrobki czy grobowce, które mają 100 lat i więcej. Interweniujemy, gdy grobowcem nie ma się kto zająć albo rodziny nie stać na to, aby wykonać prace – mówi Bożena Jawor, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Nowym Sącz, która kwestuję od samego początku akcji.
Teraz stale grono osób zaangażowanych w akcję stanowi 100 osób. Puszki na cmentarzach coraz częściej trzymają też młodzi sądeczanie. Większość jest działaczami aż 20 różnych organizacji. Na cmentarzach spotkacie więc m.in. harcerzy, motocyklistów, lokalnych społeczników i działaczy. Między innymi Aleksandra Ślusarek z Katolickiego Stowarzyszenie Civitas Christiana.
– Nasze stowarzyszenie jest zaangażowane od początku. Myślę, że przyjęło się w sercach sądeczan, że jest to bardzo ważna inicjatywa. Mam nadzieje, że podtrzymując tę akcję, będziemy z siebie dumni, jako cała społeczność sądeczan – dodaje.
W tym roku kwesta odbędzie się też na Starym Cmentarzu przy Alejach Wolności. Prowadzona będzie przed i po nabożeństwach, które odbywają się w tutejszym kościółku w niedzielę i poniedziałek.
– Stan zachowania nagrobków na Starym Cmentarzu jest dość zatrważający, w niektórych sytuacjach, a musimy pamiętać, że najstarsze zabytki sztuki funeralnej mamy tam. Jest to cmentarz działający jeszcze w czasach nowożytnych, ale jako cmentarz miejski od końca XVIII do XIX wieku. Zabytki starego cmentarza są więc o kilkadziesiąt lat starsze niż zabytki cmentarza komunalnego – mówi sądecki historyk i prezes Związku Sądeczan, Jakub Bulzak.
Każda osoba, która wrzuca datki do puszek, otrzymuje kartkę z nagrobkiem wyremontowanym rok wcześniej.
Kwesty odbędą się:
– cmentarz komunalny przy ul. Rejtana – w niedzielę od 10.00 – 14.00 i w poniedziałek od 9.00 – 16.00
– cmentarz gołąbkowicki przy ul. Lwowskiej – w poniedziałek od 9.00 – 16.00.
– Stary Cmentarz przy alejach Wolności – niedzielę i poniedziałek w czasie nabożeństw.