Taką możliwość daje im otwarte właśnie w Tarnowie 'Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego EDUKATOR II” w budynku Izby Rolniczej przy ul. Kochanowskiego.
Właśnie tutaj będzie kontynuacja projektu, dzięki któremu 700 uczniów będzie szkolić się w konkretnym zawodzie.
Jak podkreśla w rozmowie z RDN dyrektor Izby Rzemieślniczej w Tarnowie Barbara Blacha, młodzi ludzie mają w czym wybierać.
– Nadal z tego projektu będą mogli skorzystać uczniowie, którzy chcą przeszkolić się w zawodach bądź w kompetencjach, które poszerzą ich podstawowe umiejętności, podstawowe kwalifikacje zawodowe. Mamy kursy grafiki komputerowej, operatorów CNC, obsługa kasy fiskalnej, kelner, barman. W związku z tym poszerzamy kursy kosmetyczne, wizażu, stylizacji twarzy, poszerzamy naszą ofertę.
Barbara Blacha mówi, że chodzi o podniesienie kwalifikacji pracowników z branż, które są najbardziej deficytowe, nie tylko w naszym regionie.
– Brakuje zawodowców, branżowców i czy to jest czeladnik czy technik, czy też osoba, która zdała egzamin zawodowy, to nie ma znaczenia. My tutaj jesteśmy szczególnie powołani dla organizowania samorządu gospodarczego rzemiosła. Warto podkreślić, że nasi czeladnicy to zawodowcy, to branżowcy, to ludzie, którzy tak naprawdę kształcą się w zawodach na ten moment deficytowych nie tylko w Małopolsce, ale w skali całego kraju.
Zastępca dyrektora Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości Sylwia Bednarczyk–Mikuli podkreśla, jak ważne jest podnoszenie kwalifikacji młodych ludzi.
– To miejsce tutaj bardzo mocno przygotowuje młodych ludzi do podjęcia zatrudnienia. To już jest drugi projekt, który będzie realizowany. Cieszę się, że widzę, że to centrum się rozwija i to jest bardzo ważne. Małopolska w bardzo dużym stopniu inwestuje w edukację. Jeżeli chodzi o projekty edukacyjne, ponad 250 mln złotych zostało tu przeznaczone w latach 2014-2020. Cieszę się również, że ramach tego bardzo mocno jest wspierane szkolnictwo zawodowe.
Żeby skorzystać z oferty, wystarczy zgłosić się do Izby Rzemieślniczej w Tarnowie przy ul. Kochanowskiego 32.
Tam też jest szansa rozmowy z doradcą zawodowym. Udział w szkoleniach jest bezpłatny.
Oprócz szkoleń można też zgłosić się na staż. Za 150 godzin uczeń może dostać stypendium w wysokości 1500 zł.
Dofinansowanie na kontynuację projektu pochodzi z funduszy unijnych.