Uczniowie oglądają wartościowe produkcje oraz uczestniczą w prelekcji z psycholog i filmoznawcą. W Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu ruszył projekt Kinoterapia. Biorą w nim udział dzieci i młodzież z sądeckich szkół.
Dla każdej zgłoszonej grupy przygotowane są 3 seanse w 2021 roku. Za każdym razem projekcje zakończone są spotkaniem z psycholog Jolantą Piesiewicz – Miłek i filmoznawcą Karolem Szafrańcem.
Jednym z pierwszych wyświetlanych filmów był holenderski Lek na całe zło. – Bohaterem był chłopiec, który nie miał kontaktu z ojcem i mieszkał z mamą. Jego mama zachorowała na raka i niestety umarła. W międzyczasie chłopak zaczął szukać ojca i zdołał go poznać. Nie zamieszkał z tatą, bo ten znów gdzieś wyjechał – mówił nam uczeń Jezuickiego Centrum Edukacji.
– Główny bohater nie pokazywał emocji, dusił je w sobie. Film był bardzo ciekawy, podobnie prelekcja z psycholog. Poruszane były ważne tematy, wyświetlane były slajdy, które pomagały zrozumieć temat – dodała uczennica z Tęgoborza.
W Kinoterapii chodzi o świat wartości, ale także o psychologię. – Nasz gość Jolanta Piesiewicz – Miłek jest psychologiem i będzie obecna podczas każdego seansu. W tych czasach zaczynamy mówić o tym, co dzieje się w naszych głowach. Mnóstwo młodych ludzi ma problemy i nie radzi sobie z nimi. To pogłębiło się w czasie nauki zdalnej, lockdownu. To nauczyciele prosili, by robić więcej takich zajęć, w których te problemy psychologiczne są podejmowane. Stąd pomysł na Kinoterapię – wyjaśnił Karol Szafraniec, filmoznawca z MCK Sokół.
Projekt Kinoterapia potrwa do grudnia. Biorą w nim udział uczniowie w wieku od 11 do 18 lat, podzieleni na trzy grupy wiekowe.