Tarnowski komitet obywatelskiej inicjatywy w sprawie dofinansowania leczenia przyczyn niepłodności metodą naprotechologii rozpoczął zbiórkę podpisów. Mieszkańcy miasta mogą więc udzielać poparcia projektowi. Komitet ma dwa miesiące na zebranie podpisów.
– W zbiórkę zaangażowani są członkowie komitetu, a także osoby należące do Stowarzyszenia Rodzin Katolickich – mówi prezes Stanisław Klimek, radny PiS.
– Potrzeba 300 podpisów, ale ja myślę, że uzbieramy dużo dużo więcej. Liczę, że radni poprą projekt, bo warto dać nadzieję młodym małżonkom, aby się wyleczyli i mieli nie tylko jedno dziecko, ale więcej. Jest szansa, liczę na dobrą współpracę z całą Radą Miejską. Mam nadzieję, że nie będzie głosów przeciwnych – dodaje.
Po zebraniu podpisów zostaną one złożone wraz z projektem uchwały na ręce prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli.
O losach uchwały zdecydują ostatecznie radni. Komitet proponuje, by na dofinansowanie leczenia niepłodności metodą naprotechnologii w budżecie miasta została przeznaczona kwota 275 tysięcy złotych w latach 2022-2025.
Maksymalna kwota refinansowania kosztów leczenia jednej pary miałaby wynosić 4000 złotych, przy czym pozostałe koszty leczenia i zakupu leków pacjenci poniosą we własnym zakresie.
Program wsparcia leczenia niepłodności tą metodą miałby objąć 60 par, pozostających przynajmniej od 2 lat w sformalizowanym związku małżeńskim i przynajmniej jeden z małżonków jest zameldowany na terenie Tarnowa od 2 lat, jeśli ukończyli 25. rok życia i nie przekroczyli 45. roku życia.
W uzasadnieniu do projektu uchwały podkreślono, że naprotechnologię należy określić jako metodę spójną z wartościami katolickimi.
Naprotechnologia to zbiór naturalnych metod leczenia niepłodności opartych o stosowanie najnowszych farmakologicznych i zabiegowych osiągnięć współczesnej medycyny.