Czarna dziura TON 618 – co o niej wiemy?

rdn 2 1

TON 618 to największa czarna dziura znana ludzkości. Badacze przy pierwszym zetknięciem z tym wyjątkowym zjawiskiem nie wiedzieli, z czym tak naprawdę mają do czynienia. Dopiero kilka lat później, po rozpoznaniu kwazarów w 1963 roku naukowcy mogli się przekonać, że jest to nic innego jak supersmasywna czarna dziura. Choć od tego odkrycia minęło już sporo czasu, to TON 618 wciąż pozostaje rekordzistką w swojej kategorii. Co o niej wiemy?

Czarna dziura – co to jest?

TON 618 jest bardzo dobrze znanym terminem wśród astronomów i badaczy kosmosu. Jest to nic innego jak nazwa przypisana największej czarnej dziurze, którą jak do tej pory udało się opisać człowiekowi. Warto jednak najpierw dowiedzieć nieco więcej o tym czym jest czarna dziura – każdy o niej słyszał, jednak nie każdy miał okazję zgłębić temat. Otóż jest to strefa czasoprzestrzeni o nieskończonym oddziaływaniu grawitacyjnym. Każde ciało niebieskie, w tym gwiazdy, znajdując się w strefie jej grawitacji automatycznie zostaje przez nią pochłonięte. Dotyczy to również promieniowania świetlnego, co pokazuje, jak wielką moc posiada. Co ciekawe, nie ma ona określonego kształtu, a przynajmniej nie udało nam się go sprecyzować. Jest to wina braku występowania zjawiska odbijania światła.

Czarne dziury i jej typy

Żeby powiedzieć coś więcej o TON 618 i lepiej zrozumieć mechanizm jej działania, to warto wiedzieć, że czarne dziury dzielą się na dwa podstawowe typy. Wyróżniamy gwiazdowe czarne dziury, które powstają w wyniku kolapsu gwiazdy o masie 20 większej niż Słońce. Zużywa ona coraz cięższe pierwiastki, co powoduje spadek energii i w rezultacie zapadanie się materii pod wpływem jej własnej siły grawitacji. Gwiazda nie wytrzymuje ciężaru i tworzy czarną dziurę.

Nieco inaczej kreuje się supermasywna czarna dziura. Choć naukowcy wciąż nie mogą znaleźć jednoznacznej przyczyny jej powstawania, to jednak wszystko wskazuje na to, że dochodzi do zjawiska akrecji. Polega ono na opadaniu materii na gwiazdową czarną dziurę. Wiele mówi się także o łączeniu się wielu czarnych dziur w jedną, o kolosalnej masie. Supermasywna czarna dziura ma masę minimum 100 000 razy większą od Słońca, co robi wrażenie.

TON 618 i jej charakterystyka

Co wiemy o TON 618? Została odkryta przypadkiem w 1957 roku, jednak dopiero po rozpoznaniu kwazarów w 1963 roku można było rozpocząć badania nad tym niezidentyfikowanym ciałem niebieskim. W 1970 roku została sklasyfikowana jako kwazar, czyli obiekt przypominający gwiazdę i generujący potężne promieniowanie elektromagnetyczne. Masa TON 618 wynosi 66 miliardów mas Słońca, promień 1300 au, czyli ok. 390 miliardów km średnicy, a jasność absolutna odpowiada 140 trylionów Słońc. Jak daleko od Ziemi znajduje się największa czarna dziura we wszechświecie? Ok. 10,4 mld lat świetlnych i jest częścią gwiazdozbioru nieba północnego, w konstelacji Psów Gończych.

Exit mobile version