– Każdy lekarz ma swoją misję do spełnienia, jest nią pomoc drugiemu człowiekowi – mówi Radiu RDN Małopolska dr Grażyna Rokita, specjalista chorób wewnętrznych, reumatolog.
18 października we wspomnienie św. Łukasza, patrona służby zdrowia przyglądamy się pracy medyków i ich problemom.
– Jeżeli lekarz jest z powołania to praca daje mu satysfakcję – mówi dr Rokita i dodaje, że praca w służbie zdrowia wymaga poświęceń.
– Praca lekarza wymaga szacunku do drugiego człowieka do jego przeżyć i wymaga od nas ekspresji. Czasem trzeba zażartować, a przede wszystkim mieć czas dla drugiego człowieka.
Dr Grażyna Rokita zwraca uwagę, że jest też druga strona medalu. Lekarze często są przepracowani, a praca odbywa się kosztem czasu wolnego i odpoczynku.
– Pacjenci także wiedzą, że nie mogą się dostać do lekarzy. Czasami jest wina pacjentów, nie chcą się zaszczepić, nie bo nie, a potem lekarze chorują tak samo jak każdy. Jeżeli kto jest chory, czy przewlekle, czy nagle i jeśli potrzebuje pomocy, to musi ją dostać. Lekarz nie patrzy czy jest zmęczony, czy nie jest zmęczony. Mnie przerażeniem ogarnia nadmiar pracy u niektórych lekarzy, brak odpoczynku, a nawet śmierć w wyniku przepracowania.
– Każdy zawód medyczny to misja – podkreśla ratownik medyczny Krzysztof Krzemień.
– Trzeba mieć odporność zarówno psychiczną, jak i fizyczną, aby podołać pracy w takich warunkach, w takim terenie, w jakim pracują ratownicy medyczni. Z pewnością można powiedzieć, że praca w takich zawodach to jest misja. Sam wybór tego zawodu, to także misja.
Tymczasem w Polsce trwa protest pracowników ochrony zdrowia.
Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni zwracają uwagę, że są przepracowani i chcą lepiej zarabiać.