Osoby, które mają problemy ze słuchem teraz łatwiej załatwią codzienne sprawy w urzędzie.
W kilku miejscach w budynku starostwa powiatowego w Tarnowie zostały zamontowane urządzenia wspomagające słuch, tzw. pętle indukcyjne.
– To duży komfort dla osób słabosłyszących – podkreśla starosta tarnowski Roman Łucarz.
– Są to urządzenia, które umożliwiają połączenie się słuchawki osoby niedosłyszącej w taki sposób, że słyszy rozmowę z osobą, z którą prowadzi, tak jak gdyby nie miała wady słuchu. Wychodzimy naprzeciw wyzwaniom XXI wieku po to, żeby te osoby z niepełnosprawnościami nie czuły się zagubione, osamotnione, ale żeby mogły swobodnie poruszać się po naszym budynku.
Urządzenia zostały zamontowane w miejscach, gdzie osoby mające problemy ze słuchem najczęściej przychodzą, czyli w Wydziale Architektury i Budownictwa, w sali konferencyjnej oraz m.in. na Dzienniku Podawczym czy w kasie.
Ułatwienia, osoby słabosłyszące spotkają także w budynku starostwa powiatowego przy ul. Nowej 3 w Tarnowie.
– To jest tylko kolejny etap dostosowania budynku starostwa dla osób z niepełnosprawnościami – podkreśla starosta Roman Łucarz.
– Kolejną naszą inicjatywą i naszą inwestycją będzie oznakowanie budynku i pomieszczeń wewnątrz językiem Braille’a, dla osób niewidzących. Chcemy piktogramami oznaczyć poszczególne pomieszczenia. Będą także wykonane nakładki na poręcza z opisem w alfabecie Braille’a i linie naprowadzające będą miały wypukłe oznakowanie podłoża, aby osoba niedowidząca mogła sama poruszać się po urzędzie.
System wspomagania słuchu w budynkach starostwa powiatowego w Tarnowie kosztował 27 tys. zł.
35 proc. pochodzi ze środków PFRON-u, a 65 proc. z budżetu starostwa.