Mielecki szpital rehabilituje chorych na COVID-19

IMG 20211004 102802

Osoby, które przeszły Covid-19, ale wciąż nie czują się zdrowe mogą liczyć na pomoc w mieleckim szpitalu.

W powrocie do pełni sił pomagają rehabilitanci.

– Pacjent, który zostaje przyjęty na oddział bardzo często jest wyczerpany, zmęczony. Uwydatniają się u niego powysiłkowe objawy oraz problemy z pamięcią i koncentracją – mówi fizjoterapeutka oddziału zakaźnego mieleckiego szpitala Izabela Milik-Jabłońska.

– Od samego początku rehabilitacji stosujemy techniki oklepywania. Do każdego pacjenta do jego możliwości dobieramy ćwiczenia indywidualne oraz uczymy go na nowo oddychać. Mobilizujemy trzy tory piersiowe: górny-piersiowy, dolny-brzuszny i boczno-żebrowy.

Niestety często osoby, które pokonały koronawirusa nie wracają do pełnego zdrowia, gdyż powikłania odbijają się na sprawności całego organizmu. Dlatego jeszcze przed opuszczeniem szpitala pacjentom należy przekazać wiedzę, jak mają ćwiczyć w domu, by mogli wrócić do pełnej sprawności.

– Przed wypisaniem pacjent jest edukowany, żeby mógł samodzielnie ćwiczyć w domu. Ta wiedza jest bardzo ważna, ponieważ nie każda osoba jest w stanie wyjechać do sanatorium czy zatrudnić sobie do domu prywatnego rehabilitanta i uzyskać profesjonalną pomoc. Ćwiczenia są bardzo proste i wspierają prawidłową i efektywną wentylację oraz poprawiają wydolność fizyczną danego pacjenta – mówi rehabilitantka oddziału zakaźnego Renata Mazur.

Do rehabilitacji nie potrzeba specjalistycznego sprzętu. Wystarczy butelka wody czy zwykła rurka (słomka?) do picia.

Rehabilitacja pocovidowa może trwać od miesiąca nawet do pół roku. Szybszy powrót do sprawności sprzed choroby nie wynika z wieku pacjenta, ale z przebiegu choroby.

Pacjenci, którzy znajdowali się w izolacji często mają obniżony nastrój, co może spowolnić proces rehabilitacji, dlatego lekarze zachęcają, by nie bać się i w razie potrzeby skorzystać z porad psychologów.

Czytaj także:

https://www.rdn.pl/news/pocovidowi-pacjenci-moga-za-darmo-skorzystac-z-rehabilitacji

Exit mobile version